Largimi i Lionel Messit shkakton ‘tërmet’, UEFA vendos kufi shpenzimesh dhe taksë luksi për klubet pas pagës ‘stratosferike’ të argjentinasit

Zhurma e shkaktuar nga transferimi i Lionel Messit në Paris Saint-Germain ka sjellë debat për Fair Play Financiar , në një kohë kur Barcelona thuhet se humbi lojtarin për shkak të kufirit të pagës së La Liga.

Sipas ‘Times’ UEFA po shqyrton seriozisht futjen e një kufizimi të ngjashëm në klubet evropiane, duke zëvendësuar FFP.

Artikulli thekson se masat e reja mund t’i detyrojnë ekipet të shpenzojnë deri në një përqindje të caktuar të të ardhurave të tyre për rroga, rreth 70% me klubet që shpëtojnë duke u thirrur për të paguar një taksë luksi.

Këto ndryshime pritet të propozohen zyrtarisht në shtator.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.