Lavrov krahason Zelenskin me Hitlerin

12:46 02/05/2022

Reagon Izraeli: Kërko falje. Gabim i tmerrshëm

Në të parën intervistë për mediat perëndimore pas nisjes së sulmit në Ukrainë, dhënë televizionit italian TGCOM ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov shkaktoi polemika kur foli për të shkuarën hebreje të presidentit ukrainas Volodimir Zelenski. Për të mbështetur kauzën e denazifikimit të Ukrainës si shkak për nisjen e sulmit rus, Lavrov e shpjegon sipas variantit të tij mbështetjen që një hebre si Zelenski u jep njësive neonaziste që luftojnë kundër rusëve në Ukrainë, si divizioni Azov.

“Dhe kur thonĂ« “ç’nazifikim mund tĂ« jetĂ« kur jemi hebrenj” sipas meje edhe Hitleri kishte prejardhje hebreje. Prej kohĂ«sh qarkullojnĂ« shprehje nga urtĂ«sia popullore hebreje, qĂ« thonĂ« se anti-semitĂ«t mĂ« tĂ« mĂ«dhenj janĂ« vetĂ« hebrenjtĂ«â€.

Ashpër reagoi ministri i jashtëm i Izraelit.

“ËshtĂ« e pafalshme, deklaratĂ« skandaloze dhe njĂ« gabim i tmerrshĂ«m historik. Presim tĂ« kĂ«rkojĂ« falje”.

Lavrov thotë megjithatë se Moska nuk kërkon largimin e Zelenskit nga pushteti.

“Jo nuk duam dorĂ«zimin e tij. Zelenski mund tĂ« sjellĂ« paqen nĂ«se urdhĂ«ron kriminelĂ«t, batalionet e tij naziste, tĂ« ulin armĂ«t”.

Rusia pretendon se tĂ« etiketuarit prej saj si “neonazistĂ«â€ mbajnĂ« peng popullin ukrainas. Sa i pĂ«rket masakrave ndaj civilĂ«ve nĂ« Buça, Lavrov mohon sĂ«rish çdo pĂ«rgjegjĂ«si tĂ« ushtrisĂ« ruse.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *