Lavrov: SHBA po pengon Kievin në bisedimet e paqes

18:00 19/03/2022

Zelenski: Koha për të folur është tani

Disa raunde bisedimesh të një pas njëshme mes Kievit dhe Moskës nuk kanë sjellë ende një zgjidhje të konfliktit të armatosur në Ukrainë. Diplomatët rusë u shprehën entuziastë mbi ecurinë e negociatave duke thënë se janë në gjysmën e rrugës, por Kievi nuk mendon njësoj. Për mosarritjen e marrëveshjes, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov bën përgjegjëse SHBA që sipas tij po pengon Kievin.

“Ndihet vazhdimisht se delegacioni ukrainas po mbahet pĂ«r dore, me shumĂ« gjasa nga amerikanĂ«t, duke mos i lejuar ata tĂ« pajtohen me kĂ«rkesat qĂ« unĂ« mendoj se janĂ« absolutisht minimale”.

Por në krahun tjetër Presidenti Ukrainas Volodymir Zelensky akuzoi Moskën se po i vonon bisedimet e paqes duke kërkuar uljen menjëherë në një tryezë për të gjetur zgjidhje.

“Dua qĂ« tĂ« gjithĂ« tĂ« mĂ« dĂ«gjojnĂ« tani, veçanĂ«risht nĂ« MoskĂ«. Ka ardhur koha pĂ«r njĂ« takim, Ă«shtĂ« koha pĂ«r tĂ« folur”.

Sipas Zelenskyt kjo Ă«shtĂ« e vetmja mĂ«nyrĂ« qĂ« Rusia tĂ« ndalĂ« dĂ«met qĂ« po shkakton pĂ«r tĂ« cilat do tĂ« duheshin breza tĂ« tĂ«rĂ« pĂ«r t’u rikuperuar.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.