Lëkundje të forta në SHBA/ Tërmeti me magnitudë 7 ballë godet Alaskën

Një tërmet 7.0 ballësh ka goditur  ditën e sotme Gadishullin e Alaskës.

Sipas Shërbimit Gjeologjik Amerikan pavarësisht nga madhësia e tërmetit, nuk u dha asnjë paralajmërim për cunami.

Vendi më i afërt me epiqendrën ishte Perryville, shtëpia e pak më shumë se 100 njerëzve, 135 kilometra në veriperëndim.

Vetëm dy javë më parë një tërmet i fuqishëm 8.2 ballë goditi brigjet jugore të Alaskës duke shënuar edhe tërmetin më të madh në 50 vjet në SHBA

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.