Letoni, kritiku i Rusisë fiton zgjedhjet

14:35 02/10/2022

Krisjanis Karins mori 19% të votave, premtoi mbështetje për Ukrainën

Partia e qendrës së djathtë Uniteti i Ri i Kryeministrit letonez Krisjanis Karins fitoi zgjedhjet me 19% të votave që i japin atij të drejtën të krijojë qeveri tjetër koalicioni.

Rezultatet nënkuptojnë se Letonia do të mbetet një zë udhëheqës së bashku me fqinjët e saj baltik, Lituaninë dhe Estoninë dhe Bashkimit Evropian për një qëndrim vendimtar kundër Rusisë.

Partia e Karins ishte pĂ«rsĂ«ri partia me mbĂ«shtetjen mĂ« tĂ« madhe pas zgjedhjeve. AnĂ«tarĂ«t e koalicionit aktual ishin nĂ« rrugĂ«n e duhur pĂ«r tĂ« marrĂ« 42 vende nĂ« parlamentin me 100 vende, kĂ«shtu qĂ« Karins duhet tĂ« sigurojĂ« aleatĂ« shtesĂ« pĂ«r tĂ« qĂ«ndruar si KryeministĂ«r.

Pas një fushate të dominuar nga shqetësimet e sigurisë pas pushtimit rus të Ukrainës, Karins u shpreh se se do të punojë për të krijuar një koalicion partish me të njëjtin mendim.

“Epo, ne kemi njĂ« kurs shumĂ« tĂ« qartĂ« pĂ«r zhvillimin e ekonomisĂ« sonĂ«, nuk do tĂ« doja tĂ« devijoja shumĂ« nga ai kurs. E para dhe mĂ« e rĂ«ndĂ«sishmja nĂ« mendjen e tĂ« gjithĂ«ve Ă«shtĂ« se si ne tĂ« gjithĂ« e kalojmĂ« dimrin, jo vetĂ«m nĂ« Letoni, por nĂ« tĂ« gjithĂ« Bashkimin Evropian, dhe se ne tĂ« gjithĂ« mbetemi tĂ« bashkuar pas UkrainĂ«s. Nuk shoh asnjĂ« shans qĂ« ndonjĂ« qeveri nĂ« Letoni tĂ« ndalojĂ« sĂ« mbĂ«shteturi UkrainĂ«n. Ky nuk Ă«shtĂ« vetĂ«m pikĂ«pamja e njĂ« grupi tĂ« vogĂ«l politikanĂ«sh, ky Ă«shtĂ« kĂ«ndvĂ«shtrimi i shoqĂ«risĂ« sonĂ« si tĂ« tillĂ«â€. 

Gjatë mandatit të tij të parë 4-vjecar Karins kufizoi hyrjen e qytetarëve rusë që udhëtojnë nga Rusia dhe Bjellorusia.

Fitorja e tij mund tĂ« zgjerojĂ« pĂ«rçarjen midis shumicĂ«s letoneze tĂ« vendit dhe pakicĂ«s sĂ« saj rusisht-folĂ«se pĂ«r vendin e tyre nĂ« shoqĂ«ri. Rezultatet e zgjedhjeve tregojnĂ« rĂ«nien e mbĂ«shtetjes pĂ«r partitĂ« e njohura me pakicĂ«n rusisht-folĂ«se tĂ« LetonisĂ«, tĂ« cilat pĂ«rbĂ«jnĂ« rreth njĂ« tĂ« katĂ«rtĂ«n e popullsisĂ« sĂ« vendit prej 1.9 milionĂ« banorĂ«sh. Partia e majtĂ« Harmonia pa mbĂ«shtetjen e saj nĂ« rĂ«nie me vĂ«zhguesit qĂ« thanĂ« se kjo u nxit pjesĂ«risht nga votuesit etnikĂ« letonezĂ« qĂ« u larguan. 

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *