Lëvizje agresive nga Rusia/ Si po hakmerret ndaj gjithë botës duke bllokuar drithërat, shkak bëhet Anglia

levizje agresive nga rusia si po hakmerret ndaj gjithe botes duke bllokuar dritherat shkak behet anglia
levizje agresive nga rusia si po hakmerret ndaj gjithe botes duke bllokuar dritherat shkak behet anglia

Përshkallëzim në fushën diplomatike tenton këtë herë Moska, e cila dje njoftoi tërheqjen e saj nga marrëveshja me Ukrainën për të ruajtur një korridor të sigurt për furnizimin e planetit me drithëra, një zhvillim që afron më shumë se kurrë një krizë ndërkombëtare ushqimore.

Megjithëse marrëveshja ishte vendosur nën kujdesin e OKB-së, duke siguruar furnizimin dhe nisjen e sigurt të anijeve të ngarkuara me qindra ton drithë ukrainase, Kremlini megjithatë e ashpërsoi papritur qëndrimin e tij dje, duke instrumentalizuar ushqimin për miliona qytetarë në mbarë botën. .

Maja e fillit të kësaj lëvizjeje agresive nga ana e Rusisë gjendet në akuzat e hedhura nga Moska kundër Londrës, duke thënë se marina britanike ishte ajo që hodhi në erë Tubacionet Nord Stream, në të njëjtën kohë duke hedhur në erë çdo plan energjetik të Evropës. Edhe pse Londra mohon çdo formë të përfshirjes, pala ruse këmbëngul se personeli detar britanik hodhi në erë dy tubacionet, si dhe se anëtarë të së njëjtës trupë morën pjesë në sulmin e fundit me dron në Krime, akuza, megjithatë, që nuk u shoqëruan me citimi i elementeve përkatës.

Ministria ruse e mbrojtjes ka pohuar se marina britanike ishte pas shpërthimeve të muajit të kaluar në tubacionin e gazit Nord Stream, me Londrën që e quajti pretendimin të rremë dhe mashtrues pasi aktualisht shpërqendron botën nga dështimet e vështira të ushtrisë ruse. Përveç kësaj, Moska, ndonëse nuk dha provat e nevojshme, këmbënguli se “ekspertët britanikë” ishin kundër saj pardje, me sulmet nga dronët ukrainas mbi anijet e flotës ruse të Detit të Zi në Krime. Pavarësisht nga papritura e situatës, Kremlini pretendoi se forcat sulmuese u zmbrapsën kryesisht nga forcat ruse, me dëmtime të vogla në një minahedhëse ruse.

Kujtohet se Suedia dhe Danimarka kanë arritur në përfundimin se katër rrjedhjet në tubacione kanë ardhur nga shpërthime, por as krerët e të dy vendeve dhe as sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg , nuk kanë emëruar fajtorët e shpërthimeve. Përkundrazi, Kremlini përsërit në çdo rast se “përgjegjësia e Rusisë për dëmin ishte marrëzi”, duke pasur parasysh se ai që kishte motive të forta për goditjen është Uashingtoni, pasi dëshiron t’i shesë Evropës gaz të lëngshëm natyror (LNG).

Mozaiku i konfliktit ruso-britanik mbi gazsjellësit Nord Stream u shtua, sipas Moskës, nga sulmi i forcave ukrainase në orët e para të së shtunës së kaluar mbi anijet e flotës ruse të Detit të Zi në Sevastopol, Krime, flota detare ruse bazë në rajon. Sipas pretendimeve të Ministrisë së Mbrojtjes ruse, “nëntë mjete ajrore me pilot dhe shtatë dronë autonome detare morën pjesë në sulm”, duke shtuar se “përgatitja e këtij akti terrorist dhe trajnimi i ushtarëve të Operacioneve Speciale Detare të Ukrainës 73. Qendra u zhvillua nën drejtimin e specialistëve britanikë të vendosur në qytetin e Ochakiv ‘. Përveç kësaj, Maria Zakharova, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme ruse, tha se Moska do t’i apelojë OKB-së për ” një seri sulmesh terroriste të kryera kundër Federatës Ruse në Detet e Zi dhe Baltik, duke përfshirë përfshirjen e Britanisë në to”.

Hakmarrja 

Si rezultat, Moska dje, duke shkaktuar një sërë masash hakmarrëse, bllokoi dërgesat e grurit ukrainas në Detin e Zi, duke u tërhequr nga marrëveshja e tyre e eksportit, duke shkaktuar protesta ndërkombëtare.

Në veçanti, shifrat e autoriteteve ukrainase tregojnë se dje janë bllokuar plotësisht 218 anije me objekt eksport drithi, si dhe se 22 janë furnizuar me drithë, pa mundur të dalin nga portet, ndërsa 101 anije presin kontrollet e nevojshme.

NATO i bëri thirrje Moskës të ndryshojë vendimin e saj dhe, ndërkohë, Rusia njoftoi kontakte me Turqinë dhe OKB-në “së shpejti” për marrëveshjen e grurit, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS, duke cituar zëvendësministrin e jashtëm Andrei Rudenko.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts