LG mbyll biznesin e smartphone-ve

14:33 05/04/2021

LG Electronics ka deklaruar se do tĂ« mbyllĂ« biznesin e saj tĂ« smartphone-ve. LG kishte bĂ«rĂ« shumĂ« inovacione, duke pĂ«rfshirĂ« kamera me kĂ«nd shumĂ« tĂ« gjerĂ«, dhe ka qenĂ« prodhuesi i tretĂ« mĂ« i madh i smartphone-ve nĂ« 2013. Por pronarĂ«t thanĂ« se tregu i telefonisĂ« mobile ishte bĂ«rĂ« “tepĂ«r konkurrues”.

Ende renditet si marka e tretë më e popullarizuar në Amerikën e Veriut, por ka rënë në tregjet e tjera. Telefonat LG janë ende mjaft të zakonshëm në tregun e brendshëm të Koresë së Jugut.

“Vendimi strategjik i LG pĂ«r tĂ« dalĂ« nga sektori i telefonave celularĂ« do t’i lejojĂ« kompanisĂ« tĂ« pĂ«rqendrojĂ« burimet nĂ« fushat e rritjes si komponentĂ«t e automjeteve elektrike, shtĂ«pi tĂ« mençura, robotikĂ« dhe inteligjencĂ« artificiale,” ka thĂ«nĂ« kompania nĂ« njĂ« deklaratĂ«.

Biznesi i smartphone-ve është më i vogli nga pesë sektorët e LG-së, duke zënë vetëm 7.4% të të ardhurave. Aktualisht pjesa e saj globale e tregut të telefonave mobile është rreth 2%.

Makina elektrike dhe TV

LG ende ka një biznes të fortë elektronik të konsumit, veçanërisht me pajisjet shtëpiake dhe televizorë . LG është marka e dytë e televizorëve më e shitur në botë pas Samsung.

Inventari i telefonit të LG do të vazhdojë të jetë i disponueshëm për shitje dhe do të sigurojë përsëri mbështetje shërbimi dhe azhurnime softuerësh për klientët ekzistues.

“Duke ecur pĂ«rpara, LG do tĂ« vazhdojĂ« tĂ« pĂ«rdorĂ« ekspertizĂ«n e saj tĂ« lĂ«vizshme dhe tĂ« zhvillojĂ« teknologji tĂ« lidhura me lĂ«vizjen si 6G pĂ«r tĂ« ndihmuar nĂ« forcimin e mĂ«tejshĂ«m tĂ« konkurrencĂ«s nĂ« fusha tĂ« tjera tĂ« biznesit”, shtoi njĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«s.

Analistët thanë se rivali i Koresë së Jugut Samsung dhe kompanitë kineze si Oppo, Vivo dhe Xiaomi ka të ngjarë të përfitojnë më shumë nga dalja e LG. /tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.