Liderët e BE thirrje Putin: Ndalo krimet e luftës

22:51 25/03/2022

Udhëheqësit e BE-së kanë nxitur Rusinë që të respektojë detyrimet e saj sipas ligjit ndërkombëtar dhe të respektojnë një urdhër të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, i cili i tha Rusisë të tërhiqej nga Ukraina.

“Lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës shkel rëndë ligjin ndërkombëtar dhe po shkakton humbje masive jete dhe lëndime të civilëve”, thanë në një deklaratë të përbashkët liderët e 27 vendeve të BE-së.

Rusia po drejton sulme kundër popullatës civile dhe po synon objektet civile, duke përfshirë spitalet, objektet mjekësore, shkollat dhe strehat. Këto krime lufte duhet të ndalen menjëherë”, thanë ata./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.