Liderët e G7 shpalosin planin anti-pandemi

09:11 12/06/2021

Johnson: Të sigurohemi që shkatërrime të tilla të mos përseriten më

Udhëheqësit e G7-s angazhohen për të përdorur të gjitha burimet e tyre për të garantuar që shkatërrimi i shkaktuar nga pandemia e Covid-19 të mos përsëritet kurrë. Në ditën e dytë të samitit të tyre në Cornwall, ata do të lëshojnë një deklaratë të përbashkët që përcakton një sërë masash për arritjen e këtij qëllimi.

Synohet gjithashtu ulja e kohĂ«s sĂ« nevojshme pĂ«r zhvillimin e vaksinave nĂ«n 100 ditĂ«. TĂ« premten, kryeministri britanik Boris Johnson e hapi samitin me njĂ« lutje pĂ«r tĂ« luftuar pabarazinĂ« globale. Johnson, i cili Ă«shtĂ« edhe mikpritĂ«s i takimit nĂ« vendpushimin bregdetar Cornish, tha se ishte jetike tĂ« mĂ«sohej nga “gabimet” e krizĂ«s financiare tĂ« vitit 2008 dhe tĂ« trajtojmĂ« “shenjat” qĂ« ka lĂ«nĂ« pabarazia.

“Mendoj se pabarazitĂ« mund tĂ« thellohen dhe ne duhet tĂ« sigurohemi qĂ« ndĂ«rsa rimĂ«kĂ«mbemi, tĂ« ngremĂ« nĂ« njĂ« nivel tĂ« gjitha shoqĂ«ritĂ« tona dhe tĂ« rindĂ«rtojmĂ« mĂ« mirĂ«. Ne kemi njĂ« mundĂ«si tĂ« madhe pĂ«r ta bĂ«rĂ« kĂ«tĂ« sepse si G7, jemi tĂ« bashkuar nĂ« vizionin tonĂ« pĂ«r njĂ« botĂ« mĂ« tĂ« pastĂ«r dhe mĂ« tĂ« gjelbĂ«r; njĂ« zgjidhje edhe pĂ«r problemet e ndryshimit tĂ« klimĂ«s,” tha kryeministri Johnson.

Pas bisedimeve të premten, udhëheqësit ju bashkuan Mbretëreshës Elisabeta e Dytë për darkë në kopshtin Eden aty pranë. Ndërsa pozuan për një foto në grup, monarkja u dëgjua të bënte shaka:

“A duhet tĂ« dukeni sikur po kĂ«naqeni?” UdhĂ«heqĂ«sit pĂ«rreth MbretĂ«reshĂ«s qeshĂ«n dhe kryeministri Johnson u pĂ«rgjigj prerĂ«: “Po”. MĂ« pas MbretĂ«resha u pa duke prerĂ« tortĂ«n pĂ«r mysafirĂ«t e haj me njĂ« shpatĂ« sipas traditĂ«s.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *