Lideri i tyre njihet si aleat i Putinit, por ja pse disa bjellorusë i janë bashkuar Ukrainës në luftën ndaj Rusisë

Batalioni Pohonia është një grup prej më pak se 30 mërgimtarësh bjellorusë që jetojnë kryesisht në Poloni dhe vende të tjera anembanë Evropës. Ata shpresojnë të bashkohen me qindra bashkatdhetarë të tyre të përfshirë tashmë në betejën për Ukrainën.

Luftëtarët vullnetarë aspirantë thonë se për të çliruar Bjellorusinë nga kontrolli i presidentit rus Vladimir Putin, ai së pari duhet të mposhtet në Ukrainë.

Grupi, mosha e të cilit varion nga 19 deri në 60 vjeç, mbajnë kallashnikovë. Pothuajse asnjë nuk ka përvojë luftarake.

Shumica e anëtarëve u detyruan të largoheshin nga vendi i tyre në vitin 2020, kur presidenti bjellorus Alexander Lukashenko – një aleat i Putinit i mbështetur nga Kremlini – goditi një lëvizje masive proteste pasi ai pretendoi fitoren në një zgjedhje të diskutueshme gjerësisht, e cila u dëmtua nga mashtrimi.

“Nëse Ukraina e humbet këtë luftë, Bjellorusia do të ketë zero shanse për t’u çliruar,” tha disidenti dhe restoranti Vadim Prokopiev, i cili drejton grupin. “Nëse Ukraina e fiton këtë luftë, kjo do të thotë se duart e Putinit janë shumë të zëna dhe ai është shumë i dobësuar dhe ai nuk do ta mbështesë Lukashenkon me burime.”

Pohonia dëshiron të bashkohet me Legjionin Ndërkombëtar të Mbrojtjes së Ukrainës , një njësi ushtarake e përbërë nga vullnetarë të huaj, por në kohën e shkrimit të kësaj historie, ata ende nuk janë pranuar.
Qindra vullnetarë të tjerë bjellorusë janë tashmë në terren duke luftuar përkrah trupave ukrainase. Katër janë vrarë që nga fillimi i luftës, tha udhëheqësja e opozitës bjelloruse Svetlana Tikhanovskaya.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.