Lidh zonat e aneksuara me Rusinë, Deti Azov nën kontroll nga forcat ruse, mposhtet rezistenca e Ukrainës

Rusia shënoi një fitore të rëndësishme në përpjekjet e saj për të mposhtur rezistencën e ashpër ukrainase kur autoritetet e Kievit pranuan se “trupat pushtuese” kishin siguruar vijën bregdetare të Detit Azov në juglindje të vendit.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës pranoi se kishte “humbur përkohësisht aksesin” në Detin Azov, bregdeti i të cilit lidh Krimenë e aneksuar nga Rusia me “republikat separatiste” të Donetskut dhe Luhanskut dhe më pas me vetë Rusinë.

Formimi i një ure përgjatë atij brezi toke ishte një objektiv i hershëm i pushtimit rus. Qyteti i fundit i rëndësishëm në vijën bregdetare, Mariupol, gjithashtu dukej se ishte në prag të rënies, pasi trupat ruse dhe ukrainase luftuan në qendër të qytetit dhe rreth fabrikës së çelikut Azovstal, një nga më të mëdhatë në Evropë.

Kapja e qytetit do të zgjeronte kontrollin rus të Donetskut, nga i cili Mariupol ishte qyteti më i madh i mbetur në duart e Ukrainës pas luftës së vitit 2014. Gjithashtu do të lejonte trupat ruse të përqendronin fuqinë e tyre të zjarrit në qytetin strategjik të Mykolaiv në perëndim të Krimesë, i cili ka urën kryesore mbi grykëderdhjen e lumit Bug Jugor dhe më pas në Odesa, duke siguruar bregun total të Ukrainës.

Ministria ruse e mbrojtjes pretendoi se ushtria e saj kishte gjuajtur raketa hipersonike mbi Ukrainën nga sistemi i saj i armëve “Kinzhal”, duke shkatërruar një strukturë nëntokësore të ruajtjes së armëve.

Ministria ukrainase e mbrojtjes konfirmoi se “një lloj i ri rakete” ishte vendosur kundër një depoje armësh në fshatin Deliatyn në Ukrainën perëndimore, duke shkatërruar municione. Një zëdhënës tha se nuk ka ende asnjë fjalë për të vdekur dhe të plagosur.

Nëse konfirmohet, sulmi do të shënonte herën e parë që ky lloj rakete manovrimi i avancuar ishte përdorur në pushtimin trejavor.

Sistemet e raketave Kinzhal njihen për manovrimin, shpejtësinë dhe aftësinë e tyre për të fluturuar ulët, duke shmangur sistemet e mbrojtjes ajrore dhe radarët. Ata manovrojnë duke ndërvepruar me sipërfaqet e kontrollit ose me mjete të tjera shtytëse në atmosferën e saj, tha Tom Karako, drejtor i Projektit të Mbrojtjes Raketore në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

“Raketat hipersonike në përgjithësi kanë karakteristikat e të qenit të paparashikueshme,” tha ai. Ai shtoi se ndërsa përdorimi i Kinzhal – që do të thotë “kamë” – do të ishte një përshkallëzim nëse konfirmohej, ai nuk ishte shumë i ndryshëm nga përdorimi ekzistues i Rusisë i sistemit Iskander të lëshuar nga toka, i cili mund të lëshojë raketa supersonike.

Raketat supersonike janë ato që udhëtojnë më shpejt se shpejtësia e zërit. Raketat hipersonike udhëtojnë me më shumë se pesë herë shpejtësinë e zërit.(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts