Lidhet aleanca Orban-Le Pen

23:51 26/10/2021

Koalicion në mbrojtje të sovranitetit të kombeve pjesë e BE-së

Marine Le Pen, kandidatja e Asamblesë Kombëtare Franceze për Presidente dhe Kryeministri hungarez Viktor Orban lidhen një aleancë mes dy partive të ekstremit të djathtë.

Le Pen tha se ka marrë bekimin e Viktor Orban, për të promovuar fundin e Bashkimit Evropian duke nxjerrë në pah sovranitetin kombëtar.

Le Pen dhe Orban e shohin veten tashmĂ« si pjesĂ« e njĂ« lufte tĂ« pĂ«rbashkĂ«t kundĂ«r “tiranisĂ«â€ sĂ« BE-sĂ«. Kandidatja e ekstremistĂ«ve franceze pĂ«r Presidente e vlerĂ«soi personalitetin e Orbanit si njĂ« model rezistence ndaj presionit nga Komisioni Evropian, gjermanĂ«t dhe Macron. Orban tha se Komisioni Evropian po sillet me PoloninĂ« dhe me HungarinĂ«, ashtu siç sillet me armiqtĂ« e tij.

“Ne mbĂ«shtesim PoloninĂ« kundĂ«r shantazheve tĂ« papranueshme nga BE”, theksoi Orban.

Për disa vite, deri në 2019/2020, Marine Le Pen ishte një mbështetëse e Frexit: daljes së drejtpërdrejtë të Francës nga Bashkimi Evropian. Ky pozicion u braktis, pasi u verifikua se një pjesë e konsiderueshme e votuesve francezë janë në favor të BE-së. Që nga zgjedhjet e fundit evropiane të vitit 2019, Marine Le Pen mbron bashkimin e partive euro-skeptike në Parlamentin Evropian. Proces që duket ende shumë i largët.

Le Pen po mbështet në lidhjet e saj të së djathtës të në Evropë për të përmirësuar shanset në zgjedhjet e planifikuara presidenciale franceze të planifikuara në muajin Prill te vitit të ardhshëm.

Orbån dhe Le Pen diskutuan idenë e një të djathte të bashkuar nacionaliste në Bashkimin Evropian. Ideja bazohet në një sulm të përbashkët të udhëhequr nga Asambleja e saj Kombëtare, Fidesz, Partia Polake për Ligjin dhe Drejtësinë dhe 12 parti të tjera të ekstremit të djathtë në korrik në Bruksel, duke vepruar si një front i bashkuar i krahut të djathtë në BE.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *