Lihet i lirë mafiozi i Cosa Nostra

14:26 01/06/2021

Vrasësi i Giovanni Falcone dhe besniku i bosëve të droges la burgun pas 25 vitesh

Ish-shefi i mafias Giovanni Brusca qĂ«  qĂ«ndroi pĂ«r vite me radhĂ« besnik bosĂ«ve tĂ« drogĂ«s si Cosa Nostra , Toto Riina dhe njĂ« nga vrasĂ«sit e gjykatĂ«sit Giovanni Falcone, heroit simbol nĂ« luftĂ«n kundĂ«r krimit nĂ« Itali, Ă«shtĂ« liruar nga burgu.

 I arrestuar qĂ« nĂ« vitet 1996 dhe mĂ« pas bashkĂ«punĂ«tor i drejtĂ«sisĂ«, ai la pĂ«rfundimisht qelinĂ«, duke shkaktuar jo pak reagime. FamiljarĂ«t e viktimave janĂ« shprehur tĂ« shqetĂ«suar pĂ«r lirimin e tij. Tina Montinaro , e veja e Antonio Montinaro , pĂ«rgjegjĂ«si pĂ«r sigurinĂ« e Giovanni Falcone u shpreh e zhgĂ«njyer me njĂ« vendim tĂ« tillĂ«. Ajo ka thĂ«ne se e gjithĂ« Italia duhet tĂ« zemĂ«rohet.

NdĂ«rsa Maria Falcone, motra e gjyqtarit Falcone, pas lajmit pĂ«r lirimin e Brusca-s, Ă«shtĂ« shprehur se lirimi i tij dhemb, por ligji duhet tĂ« respektohet.

Brusca do t’i nĂ«nshtrohet kontrolleve dhe mbrojtjes, si dhe katĂ«r vjet provĂ« , siç vendoset nga Gjykata e Apelit nĂ« Milano. Ai u gjykua nga autoritetet pĂ«r sjellje tĂ« mirĂ« gjatĂ« viteve tĂ« fundit dhe vendimi pĂ«r t’a liruar nga burgu nisi qĂ« nĂ« Tetor tĂ« vitit tĂ« kaluar. I njohur ndryshe me pseudonimin “derri” mĂ« 23 Maj 1992 ai aktivizoi bombĂ«n qĂ« vrau mĂ« pas gjyqtarin Giovanni Falcone , gruan e tij Francesca Morvillo dhe tre agjentĂ«t e shoqĂ«rimit Rocco Dicillo, Vito Schifani dhe Antonio Montinaro. 

Ai gjithashtu kishte njĂ« rol kryesor nĂ« vrasjen e Giuseppe Di Matteo. QĂ« nga ai moment Falcone Ă«shtĂ« simboli italian i luftĂ«s ndaj mafias, sĂ« bashku me mikun dhe kolegun e tij Paolo Borsellino, i cili po ashtu pas disa muajsh u vra nga mafia.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.