Liqeni i shtatë ngjyrave, bukuri e rrallë natyrore, laguna tre miliardë vjeçare e Meksikës

I famshëm për shtatë ngjyrat e shkëlqyera të kaltra, Liqeni Bacalar është shtëpia e një popullsie të lashtë të stromatoliteve që janë rreth 3.5 miliardë vjet të vjetër.

Bukuria e Liqenit Bacalar, sipas Claudio Del Valle, shkon më thellë se shtatë nuancat shkëlqyese të ngjyrës së kaltër të lagunës meksikane, të cilat ndryshojnë nga bruz i ndritshëm në kobalt të thellë. Në fakt, thotë guida turistike lokale, deri në 100 metra më thellë – deri në fundin gëlqeror të liqenit, i cili është shtëpia e jetës më të vjetër në planet.

Del Valle thotë se gjëja më e rëndësishme kur vizitoni liqenin e gjatë dhe të ngushtë pranë kufirit të Belizës është të mos lini asnjë gjurmë. Ai kaloi vite duke parë grupe të tjera të njerëzve para agimit ndërsa dielli hedh dritë të hershme mbi lagunën gjersa ngjyrat e shkëlqyeshme talasike u pjekën nga hijeshia e natës.

“Falë vozitjes, pata rastin të eksploroj pjesën më të madhe të lagunës… ishte kaq unike, aq madhështore, aq e bukur”, tha ai. “Qartësia e ujit e bën këtë pamje unike të ngjyrës të kaltër në të gjelbër; ishte e lezetshme vetëm për t’u vlerësuar”, tha ai, raporton bbc.

Por “Liqeni i Shtatë Ngjyrave” është nën kërcënim të madh, thotë Del Valle, i cili jo vetëm që mund të ndryshojë përgjithmonë ngjyrën e liqenit, por gjithashtu mund të çojë në shkatërrimin e një popullsie të lashtë të stromatoliteve, një fosil i gjallë që u paraprin njerëzve, dinosaurëve dhe bimëve, shkruan tg.

Del Valle u transferua në Bacalar në vitin 2017 pas tërmetit 7.1 ballë në Puebla, i cili e la atë me stres post-traumatik. Me këshillën e një shoku psikolog, ai u largua nga shtëpia në San Cristobal de las Casas, 700 km në jugperëndim të Bacalar, në kërkim të një mjedisi më të qetë.

Ai u mahnit nga ajo që gjeti, “Ishte parajsë”, tha ai, për të parë lagunën e Bacalar për herë të parë. “Nuk mund ta besonit lindjen dhe perëndimin e diellit, secili ishte kaq unik. Por tani unë mund të shoh se çfarë po ndodh…kjo më thyen zemrën, është e gabuar”.

Liqeni Bacalar ka shkuar drejt një katastrofe ekologjike gjatë dekadës së fundit, sipas Dr Luisa Falcon, një ekologe mikrobike në Universitetin Autonome Kombëtar të Meksikës në Merida. Në nëntor të vitit 2015, agjencia federale e mbrojtjes së mjedisit të Meksikës lëshoi një alarm ndotjeje për liqenin. Problemi i arriti majat në qershor të vitit 2020, kur ngjyrat e pasura talasike të Liqenit Bacalar u kthyen në një ngjyrë kafe të shurdhër. Ende nuk ka bërë një shërim të plotë.

Por nëse asgjë nuk bëhet, dëmi mund të shkojë përtej estetikës së ujit me ngjyrë të shkëlqyeshme, paralajmëron Falcon. Bacalar është shtëpia e gropës më të madhe mikrobialite të ujërave të ëmbla në botë-struktura të ngjashme me shkëmbinjtë e bërë nga mijëra mikrobe që precipitojnë minerale karbonatike.

“Mikrobialet e Bacalar kanë një moshë midis dekadave dhe më shumë se 9,000 vjet”, tha ajo. Por janë homologët e gjallë fosile të mikrobialitit, stromatolitet, që datojnë në “rreth 3.5 miliardë vjet të vjetër”, duke e bërë popullsinë e Bacalar dëshminë më të vjetër të jetës në Tokë.

Stromatolitet i ngjajnë lulelakrës – struktura të mëdha ngjyrë bezhë jastëk që rriten lart nga fundi gëlqeror i lagunës të liqenit. Ato duken si shkëmbinj, por në fakt janë gjallesa. Sedimenti shtrihet vetë milimetër në milimetër, me ndihmën e organizmave fotosintezues të quajtur cianobaktere, derisa strukturat të kthehen në një rritje shkëmbore nënujore që mund të shihet në sipërfaqen e ujit të cekët.

Stromatolitet e ngjashme me lulelakrën ekzistojnë vetëm në disa vende në nivel global dhe popullsia e Bacalar zbulon historinë e ngrirë në kohë, siç është temperatura ose përbërja gjeokimike e ujit miliona vjet më parë.

Kjo ndodh sepse ata në fakt ruajnë kushtet fiziko -kimike të ujit në procesin e tyre të sedimentimit tepër të ngadaltë. Në mënyrë thelbësore, stromatolitet gjithashtu ndihmojnë në riciklimin e elementeve.

Mikrobet që përbëjnë një stromatolit marrin karbonin nga CO2 në ajër dhe e vendosin atë në karbonatin e liqenit për ta ruajtur. Ashtu si pemët, homologu i tyre mbi ujë, stromatolitet përmirësojnë në mënyrë aktive mjedisin tonë.

Por problemi me të cilin përballen stromatolitet është i dyfishtë, tha Falcon. Liqeni ushqehet nga një lumë nëntokësor 450 km që është pjesë e shpellës më të madhe të ujit në botë dhe sistemit të tuneleve përgjatë Gadishullit Jukatan. Kjo është në të vërtetë e mirë për stromatolitet – shkëmbi karbonatik i tuneleve mendohet se i bën ata të rriten më të mëdhenj se normalja, duke dalë në sipërfaqen e lagunës.

Por mjediset këto mjedise, ku ujërat nëntokësorë rrjedhin përmes thyerjeve dhe sistemet e shpellave ndërlidhin trupat e ujit, gjithashtu i lënë stromatolitet më të prekshëm nga ndryshimet e sipërme. Dhe shpyllëzimi i pyjeve tropikale nga laguna është rritur “në mënyrë eksponenciale” në dekadën e fundit për shkak të praktikave të paqëndrueshme bujqësore, thotë Falcon.

Kjo ka çuar në një rritje të sedimenteve, pesticideve dhe plehrave që hyjnë në ujë gjatë sezonit të shirave. Nivele të larta të azotit dhe amonit po regjistrohen në lagunë, veçanërisht afër qytetit. Përbërja e ujit po ndryshon – dhe algat dhe molusqet po shumohen me një ritëm të shpejtë. Deri më tani, asnjë hulumtim nuk ka treguar se komunitetet mikrobialite mund të shërohen nga dëmtimet mjedisore në një afat të shkurtër.

Industria e turizmit lokal ka luajtur një rol në degradimin e Bacalar. “Bacalar si një destinacion turistik ka marrë vëmendje të shtuar, por është pa planifikimin e nevojshëm urban, duke përfshirë trajtimin e mjaftueshëm të ujërave të zeza dhe objektet sanitare”, tha Falcon. Një studim i bashkë-autor i Falcon gjeti sasi të larta të Firmicutes, një bakterie e gjetur në zorrën e njeriut, në lagunë.

Përveç kësaj, De Valle thotë se një industri turistike e zhurmshme në liqen, duke përfshirë anije, kajakë, jetski, spiranca dhe madje edhe njerëz që qëndrojnë në buzë të lagunës, po sheh sipërfaqen e stromatoliteve të thyer. Kur sipërfaqja e tyre shpohet, ata vdesin, ashtu si shkëmbinjtë nënujorë koralorë. “Ka shumë bujtina, hotele, Airbnbs, shumë nuk kujdesen për stromatolitet dhe mangrovat që lejojnë burimet natyrore të lagunës të rigjenerohen”, tha ai.

Në një farë mënyre, thotë Del Valle, si një ish-guidë turistike, ai ishte pjesë e problemit. Bacalar, vetëm në jug të pikave turistike të Quintana Roo, Kankun, Tulum dhe Playa del Carmen, ishte duke tërhequr afër 100 mijë turistë në një sezon në vitet e fundit. Dhe operatorët lokalë kanë arkëtuar. “Ne po bënim reklama dhe publicitet për ta bërë atë vend më të famshëm dhe më të njohur, duke e ditur se nuk ka infrastrukturën, planet, projektin, për të mbrojtur lagunën”, tha ai.

Studiuesja dhe biologia lokale Silvana Ibarra, anëtare e Këshillit Qytetar dhe Shkencor për Restaurimin dhe Ruajtjen e Sistemit të Akuiferit dhe Lagunës Bacalar, pajtohet. “Rritja e turistëve në Bacalar është 600 për qind në tre vjet dhe mikpritësit nuk janë të përgatitur: ata nuk pranojnë kapacitetin mbajtës të ekosistemit”, tha ajo.

Por ngadalësimi i aktivitetit turistik në 12 muajt e fundit i ka dhënë hapësirës 42 km të gjatë të liqenit një mundësi për tu rikuperuar. “Këto probleme filluan një dekadë më parë dhe u përkeqësuan dy vjet më parë, por përmirësimi gjatë pandemisë u tregua në atë që ne përsëri pamë kafshë të tilla si vidra e lumit”, tha Ibarra. Ky aktivitet i ngadalësuar turistik gjithashtu ka parë që ngjyrat e lagunës të kthehen në jetë, transmeton Telegrafi.

Me një turizëm më të qëndrueshëm, Liqeni Bacalar mund të vazhdojë rimëkëmbjen e tij dhe të rivendosë reputacionin si “Liqeni i Shtatë Ngjyrave”. Dhe ka disa mënyra të lehta për udhëtarët për ta bërë këtë, tha Ibarra. Ajo këshillon që kurrë të mos prekni, të shkelni ose të uleni mbi stromatolitet në lagunë. Ajo thotë se vizitorët duhet të hyjnë në lagunë zbathur dhe asnjëherë duke veshur krem kundër diellit ose grim, pasi të dyja mund të zbardhin stromatolitet. Më gjerësisht, tha ajo, “qëndroni në hotele miqësore me mjedisin, dhe shumë, shumë e rëndësishme: zvogëloni mbeturinat tuaja”.

“Ejani duke ditur se është një vend i shenjtë i brishtë natyror që duhet trajtuar me kujdes”, tha ajo. “Është e rëndësishme të mbroni lagunën dhe veçanërisht të përshtateni me territorin, sepse përndryshe, bukuria dhe shërbimet e saj natyrore do të humbasin”.

Ndërkohë, para se udhëtimi të kthehet në nivelet para pandemisë, Del Valle thotë se u takon operatorëve lokalë të turizmit të shpëtojnë lagunën kristalore, më e madhja në Gadishullin Jukatan. Del Valle i është drejtuar shumë prej operatorëve që rrethojnë lagunën për të bërë ofertat e tyre turistike më të qëndrueshme. “Vendasit, ata zotërojnë të gjitha motobarkat në lagunë, janë në qindra. Unë kam folur disa herë me shumë prej tyre për t’i bindur ata”, tha ai.

“Unë u ofrova atyre falas, për t’i trajnuar ata të bëjnë turne me vozitje, të bëjnë turne me vela, gjëra që nuk ndikojnë në lagunë”, shtoi ai.
“Shpresoj se kur të jetë koha e duhur, do të ketë një ndryshim në shoqëri, dhe me këtë gjëja më e rëndësishme, e cila është natyra, do të fillojë të shërohet”, tha ai.

Duke menduar përsëri për përshtypjet e para për Liqenin Bacalar, atëbotë të lavdishëm, në një kohë kur ai po luftonte me traumën e tij, Del Valle pushon. “Me të vërtetë filloi të më bënte mirë [përsëri],” tha ai. Në një farë mënyre, vazhdoi ai, laguna tashmë e kërcënuar ishte një katalizator për shërimin e tij.

“Ishte hera e parë në jetën time si i rritur që kisha këtë ndjenjë të përkatësisë në një gjë”.
Shpresojmë, me pak ndihmë, shtoi ai, liqeni i Meksikës me shtatë ngjyra gjithashtu do të shërohet”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.