“Liria e internetit është nën kërcënim”, bosi i Google paralajmëron dhe bën parashikimin: Dy zhvillime të tjera do të…

Shefi i Google, Sundar Pichai  ka paralajmëruar se interneti falas dhe pa kufinj është nën kërcënim nga disa vende të botës. Në një intervistë për prestigjiozen BBC, Pichai tha se  shumë vende po e kufizojnë rrjedhën e informacionit dhe ky model shpesh merret si i mirëqenë.

Pichai adreson gjithashtu polemikat rreth taksave, privatësisë dhe të dhënave duke argumentuar se inteligjenca artificiale është më e thellë se zjarri, energjia elektrike ose interneti.

Sipas Pichai, gjatë çerek shekullit të ardhshëm, dy zhvillime të tjera do të revolucionarizojnë më tej botën tonë: inteligjenca artificiale dhe informatika kuantike. Mes gjetheve të shushurimës dhe rrezeve të diellit të kampusit të gjerë dhe të zbrazët që është Selia e Google në Silicon Valley, Pichai theksoi se sa i pasigurt do të ishte AI.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *