Lista e plotë/ Ja emrat e të gjithë deputetëve të Kosovës që do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë

Agjencia Kundër Korrupsionit ka hedhur sot shortin për kontrollin e plotë të pasurisë së zyrtarëve të lartë në institucionet publike.

Pjesë e kësaj liste janë edhe dy nga krerët e shtetit, kryeministri Albin Kurti dhe presidentja Vjosa Osmani.

Por përveç tyre, në mesin e 954 zyrtarëve që janë përzgjedhur për t’iu nënshtruar procesit të verifikimit të pasurisë për vitin 2021, nga 4 mijë e 796 zyrtarë të cilët kanë pasur obligim që ta deklarojnë pasurinë e tyre, janë edhe një numër i madh i deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

Deputetët e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje të cilëve do t’u kontrollohet pasuria janë:

Jahja Kokaj, Armend Muja, Fjolla Ujkani, Mimoza Kusari-Lila, Mefail Bajqinovci, Fitim Uka, Fatmir Humolli, Valon Ramadani.

Nga Lidhja Demokratike e Kosovës, deputetët Vlora Dumoshi e Anton Quni do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë, ndërsa nga Partia Demokratike e Kosovës është deputetja Blerta Deliu Kodra dhe deputeti Ferat Shala.

Pjesë e listës së dalë nga shorti është edhe deputetja e Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Albana Bytyqi.

Ndërsa nga Grupi Parlamentar Multietnik janë deputetet Fidan Jilta dhe Samra Iljazi.

Kontrollit të plotë të pasurisë do t’i nënshtrohet edhe deputetja e Grupit Parlamentar të Listës Serbe, Jasmina Dediç.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *