Lituania shpall gjendjen e jashtëzakonshme

13:54 24/02/2022

Presidenti i LituanisĂ« shpall gjendjen e jashtĂ«zakonshme. Lajmi bĂ«het nga agjencia e lajmeve Reuters. Gitanas Nausėda thotĂ« se po planifikon tĂ« nxjerrĂ« ushtrinĂ« pĂ«r tĂ« mbrojtur kufijtĂ« e vendit tĂ« tij, si pĂ«rgjigje ndaj shqetĂ«simeve tĂ« mundshme dhe provokimeve qĂ« mund tĂ« vijnĂ« pĂ«r shkak tĂ« forcave tĂ« mĂ«dha ushtarake tĂ« RusisĂ« dhe BjellorusisĂ«.

Ndërkohë, Kaja Kallas, kryeministrja e Estonisë, vend që kufizohet me Rusinë, për BBC tha se vendi i saj do ta ndihmonte Ukrainën me gjithçka mundej, përfshirë mbështetjen politike dhe duke e furnizuar me armë.

“Duhet tĂ« bĂ«jmĂ« gjithçka nĂ« BE dhe NATO pĂ«r tĂ« parandaluar pĂ«rhapjen e kĂ«tij agresioni”, tha Kallas. Ajo po ashtu i bĂ«ri thirrje popullit tĂ« saj qĂ« tĂ« ruajnĂ« qetĂ«sinĂ« dhe se aktualisht kufijtĂ« e EstonisĂ« nuk janĂ« tĂ« rrezikuar./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.