LIVE| Angli-Danimarkë/ Pranë golit “3 Luanët”, Shmajkëll “fluturon” në cepin e portës (VIDEO)
Anglia dhe Danimarka janë duke u ndeshur për të siguruar një biletë për në finalen e Champions-it, aty ku i pret Italia.

bandicam 2021-07-07 21-01-15-680

Anglia vjen si favorite kryesore në këtë takim pasi ‘’3 Luanët’’ vijnë me një statistike të frikshme duke mbajtur rekordin si skuadra që nuk ka pësuar asnjë gol në 5 ndeshje të luajtura në këtë Europian. Përballë do të kenë një Danimarkë e cila nuk ka çfarë humbet dhe di të shënojë shumë gola. Këtë e ka treguar dhe në sfidat e kaluara ku në 5 sfida ka shënuar plotë 11 herë, 10 prej të cilëve në 3 sfidat e fundit.

Tifozët anglez janë të bindur për suksesin e kombëtares së tyre aq sa kanë filluar të prenotojnë bileta për finalen e madhe të 11-korrikut. Sfida pritet e hapur dhe mjaft e bukur pasi danezët nuk kanë çfarë humbasin pavarësisisht se përballë do të kenë një skuadër të mbushur me yje.

Sa i përket përballjeve direkte mes dyja skuadrave, dominojnë anglezët me 13 fitore në 23 ndeshje. Në 5 sfida ka triumfuar Danimarka, ndërsa 5 të tjera janë ndarë në barazim. Sa i përket formacioneve, Sauthegejt do të aktivizojë nga minuta e parë 19-vejçarin Saka në vend të Sanço, ndërsa në krahun tjetër, Hjulmand do të mbështetet tek Braithuejt dhe Dolberg në sulm.

LIVE: ANGLI-DANIMARKË 1-1

Kjaer 39′ (autogol) / Damsgard 30′

KOMENTI LIVE: 

69′ Zëvendësim edhe te Anglia, largohen talenti Saka në lojë futbollisti i Aston Vilës, Grilish.

67′ Danimarka kryen 3 zëvendësime, largohen nga fusha, Larsen, Damsgard dhe Dolberg në lojë, Vas, Polsen dhe Norgard.

55′ Shmajkëll, fluturon në cepin e portës dhe i mohon golin Meguajerit. Fantastik portieri i danezëve.

49′ Meguajër ndëshkohet me karton të verdhë për goditje me brryl ndaj Kjaer.

46′ Starton pjesa e dytë!

Mbyllet pjesa e parë! 

39′ GOOOOL ANGLIA 1-1/ Vendoset baraspeshat! Kjaer shkakton autogol. Shpërthen në festë Uembli! Pas një topi nga e djathta nga ana e Saka, mbrojtësi që aktivizohet te Milani, devijon drejt rrjetës së portës së tij. Aty pranë ndodhej edhe Stërling. 

37′ Shmajkëll bën heroin duke i mohuar një gol të sigurt Stërling. Vendimtar portieri danez me pritjen e tij.

30′ GOOOOOL DANIMARKA 0-1/ Predha e Damsgard nga goditja e dënimit, shtang “3 Luanët” në Uembli. Shpërthejnë në festë danezët. Fantastik mesfushori që aktivizohet me Sampdorian në Serinë A. Ky ishte goli i parë që pëson Anglia në këtë Euro 2020 dhe goli i parë direkt nga goditja e dënimit. 

24′ Sërish rrezikshëm danezë. E djathta drithëruese e mesfushorit Damsgard shkoi ngjitur me shtyllën. Nordikët provojnë të surprizojnë.

15′ Minutat e para një zjarr i vërtetë me sulme dhe kundërsulme nga të dyja krahët.

12′ Sërish rrëzikshëm Anglia, që provon me Stërling, por gjuajtja e tij shkon drejt e në duart e portieri Shmajkëll.

9′ Danimarka provon të surprizojë me një shpërthim të Damsgard, por mbyll mjaft mirë Uoker, duke neutralizuar një mundësi të rrezikshme.

6′ Angli agresive në minutat e para, Kejn provon të shërbejë për Stërling, që nuk kontrollon dot topin.

1′ Starton gjysmëfinalja, “3 Luanët” menjëherë në sulm në kërkim të golit!

FORMACIONET ZYRTARE

ANGLIA: Pikford, Uoker, Shou, Stons, Meguajer, Rajs, Filips, Maount, Sterling, Saka, Kejn, Trajner: G. Sauthgejt

DANIMARKA: Shamjkel, Vestergard, Kjaer, Maele, Kristensen, Delanej, Damsgard, Striger, Hojbjerg, Dolberg, Braithuejt, Trajner: K.Hjulmand

denmark anelg

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *