LIVE| Inter-Roma/ “Mikpritja” zgjat vetëm 2 minuta, Xheko gjen golin e parë (VIDEO)
Interi është duke u përballur me Romën në çerek finalen e Kupës së Italisë, në një ndeshje që vjen fill pas humbjes në derbi. Katër muajt e fundit të zikaltërve kanë qenë fantastikë, pasi jo vetëm rikuperuan shumë pikë dhe morën kreun e klasifikimit të kampionatit, por arritën të fitojnë edhe Superkupën e Italisë.

Murinjo Inzagi

Por, ecurisë pozitive të Interit i erdhi fundi me humbjen në derbi, në një ndeshje të çuar dëm, ku dorëzuan një fitore që deri në minutën e 75-të ishte e tyre.

Ndërkohë në krahun tjetër, Zhoze Murinjo rikthehet për herë të parë në “San Siro”-n zikaltër si kundërshtar. Hera e parë e portugezit me Romën e tij përballë Interit në Milano vjen për ndeshjen e Kupës së Italisë.

Interi dhe Roma janë ndeshur 21 herë në Kupën e Italisë. Shtatë fitore verdhekuq, 2 barazime dhe 12 fitore të Interit.  Bilanci në ndeshjet e luajtura në Milanos është vetëm 2 fitore për Romën (një në gjysmëfinalen e viteve 1936-1937, e dyta në atë të 2012-2013-ës, që është edhe precedenti i fundit). Në ndeshjet e tjera janë regjistruar një barazim dhe 8 fitore për Interin.

LIVE: INTER-ROMA 1-0
2′ Xheko

5′ Barela gjuan nga distanca por topi ndalet nga traversa.

2′ Xheko nuk vonon të shënojë golin e avantazhit.

1′ Tifozët e Interit i rezervuan një pritje të ngrohtë Zhoze Murinjos, duke shpalosur një baner kur shkruhej: “Mirë se u riktheve në shtëpi Zhoze Murinjo”.

FORMACIONET ZYRTARE:

Inter (3-5-2) – Handanoviç; Dambrozio, Skriniar, Bastoni; Darmian, Barella, Brozovic, Vidal, Perisiç; Xheko, Sançez. Trajner: Simone Inzagi.

Roma (3-4-1-2) – Rui Patrisio; Mançini, Smolling, Ibanjez; Karsdorp, S. Oliveira, Veretu, Vinja; Mkhitarian; Zaniolo, Abraham. Trajner: Zhoze Mourinjo.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.