LIVE| Itali-Austri/ Arnautoviçit i shkon dëm festa, VAR-i “shpëton” italianët (VIDEO)


Është duke luajtur në stadiumin mitik “Uembli” sfida mes Italisë dhe Austrinë e vlefshme për fazën e 1/8-ve të Kampionatit Europian.

Austri-Itali

‘’Axurrët’’ vijnë të favorizuar në letër pas shorti i rezervoi një përballje mjaft komode në krahasim me sfidat e tjera si Belgjikë-Portugali apo Gjermani-Angli. Roberto Mançini është shprehur mjaft optimist në daljet e tij duke thënë se ‘’do të rikthehemi përsëri të luajmë në Uembli’’.

Italia do të kërkojë të vendos dhe një rekord personal në këtë sfidë, ku në rast triumfi mbrëmjen e sotme do të bëhet kombëtarja e parë e pamposhtur në 31 ndeshje radhazi. Në krahun tjetër, Austria arriti një triumf historik duke u kualifikuar për herë të parë në fazën e 1/8-ve, dhe do të kërkojë të vazhdojë edhe më tej aventurën në këtë Europian.

Ciro Imobile

Për sa i përket formacioneve, Roberto Mançini i ka habitur të gjithë duke zgjedhur si titullarë Verratin para Lokatelit edhe pse ky i fundit shikohej si favorit ndaj mesfushorit të PSG-së. Risi tjetër është dhe aktivizimi i mbrojtësit Françesko Açerbi i cili do të zërë vendin e Xhorxho Kielinit.

portieri

Sfida pritet mjaft e luftuar dhe me spektakël për vetë faktin se Italia është në presion pas triumfeve radhazi dhe do të tentojë të konfirmohet si kombëtarja pretendente e kompeticionit.

LIVE: ITALI-AUSTRI 0-0

KOMENTI LIVE: 

65′ Arnautoviç gjen rrugën e rrjetës, por goli anulohet nga VAR-i. Festa i shkon dëm sulmuesit austriak.

63′ Provon edhe Austria të rrezikojë me Aranautoviç, por gjuajtja e tij shkoi drejt e në duart e portierit Donaruma.

56′ Goditje nga këndi për Italinë, provon Bonuçi me kokë, por tentativa e tij shkon jashtë kuadratit.

52′ Çlirojnë ankthin italianët, gjuajtja e Alaba nga goditja e dënimit, shkon mbi kuadrat.

51′ Ndëshkohet edhe Nikolo Barela për protesta të vazhdueshme.

50′ Di Lorenco është futbollisti i dytë i ndëshkuar me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar në hyrje të zonës, nuk janë dakord italianët.

49′ Bonuçi për pak sa nuk i bën një dhuratë austriakëve, por gabon  totalisht Arnautoviç.

46′ Starton pjesa e dytë, nuk ka ndryshime në formacion.

Mbyllet pjesa e parë! 

45′ Akordohet 1 minutë shtesë!

43′ Italia nuk heq dorë nga sulmet e vazhdueshme, provon edhe Spinacola, por tentativa e tij devijohet në këndore.

37′ Minuta mjaft të mira për italianët që ushtrojnë presion të vazhdueshëm në zonën austriake.

32′ Dominim i frikshëm i Italisë, Imobile provon me një predhë me të djathtë nga një distancë e kosiderueshme, por topi shkon në pjesën ku bashkohen 2 shtyllat.

25′ Fantastik Alaba, që me një ndërhyrje mjaft të saktë i largoi topin Imobiles, i cili doli i vetëm përballë portës.

18′ Kundërpërgjigjet Austria me Aranautoviç, por gjuajtja e tij nga jashtë zonës shkoi mbi kuadrat.

17′ Shans i shkëlqyer për Italinë me anë të Barelës, tentativa e tij u ndal me këmbë nga portieri i Austrisë. Italianët po i vijnë rrotull golit.

14′ Provon edhe Insinje, por tentativa e tij ishte e lehtë dhe shkoi drejt e në duart e portierit.

11′ Spinacola jep shkëndijën e parë me të majtën, gjuajtja e tij shkon jashtë kuadratit.

6′ Nuk mungon as tenstioni, pas një përplasje gjatë një dyluftimi të Imobiles me portierin Bashman.

2′ Përballja ka nisur e vrullshme, Arnautoviç është i ndëshkuari i parë me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar ndaj Barrelës

1′ Starton sfida në “Uembli”

FORMACIONET ZYRTARE

ITALIA: Donaruma, Di Lorenco, Bonuçi, Açerbi, Spinacola, Barla, Zhorzhinjo, Verrati, Insinje, Berrardi, Imobile. Trajner: R. Mançini

AUSTRIA: Bashman, Lainer, Dragoviç, Hintereger, Alaba, Slager, Grilitç, Laimer, Sabitzer, Baumhartner, Arnautoviç. Trajner: F.Foda

Formacionet zyrtare

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *