LIVE| Itali-Zvicër/ Të kaltrit e Mançinit kërkojnë të konfirmohen, helvetët me sytë nga Xhaka e Shaqiri


Ka startuar në orën 21:00 sfida Itali-Zvicër e vlefshme për ndeshjen e dytë të Grupit A në Kampionatin Europian.

olimpiko

Azzurrët e nisën vrullshëm turneun duke mundur pastër 3-0 Turqinë në ndeshjen hapëse, teksa përveç rezultatit Italia dhuroi dhe spektakël në fushë. Të gjithë sytë janë nga italianët pasi forma e tyre e mirë i ka bërë një ndër pretendentët kryesorë të turneut dhe mbrëmjen e sotme nuk mund të zhgënjejnë.

Roberto Mançini ka vendosur t’i besojë të njëjtët skuadër që triumfoi ndaj Turqisë, me përjashtim të mbrojtësit Florenci vendin e të cilit do ta zërë futbollisti i Napolit, Di Lorenco. Në sulm do të jetë tredhëmbëshi, Insinje, Berardi dhe lideri Imobile.

Nga ana tjetër, Zvicra do të tentojë gjithçka mbrëmjen e sotme pas atij barazimi zhgënjyes ndaj Uellsit. Skuadra e udhëhequr nuk kërkon të humbasë terren dhe pas fitores të Uellsit ndaj Turqisë, e cila u dërgon ishullorët në kuotën e 4 pikëve.

Trajneri Petkoviç do të hedhë në fushë një formacion 3-4-3, me Granit Xhakën kapiten në mesfushë, ndërsa Shaqiri në rolin e trekuartistit në ndihmë të Embolo dhe Seferoviç.

LIVE: ITALI-ZVICËR 1-0

Lokateli 26′

KOMENTI LIVE: 

Mbyllet pjesa e parë! 

45′ Akordohen 2 minuta shtesë.

42′ Imobile provon të shënojë nga një kënd i pamundur, por i vëmendshëm portieri Somer, që grushton topi.

37′ Italianët shpërdorojnë një tjetër shans të artë me anë të Spinacolës, që nuk tregohet rezultativ brenda zonës, duke sfumuar një mundësi mjaft të mirë.

33′ Pranë golit të dytë Italia, me anë të Insinjes, por tentativa e tija largohet me kokë nga Akanzhi.

26′ GOOOOL ITALIA 1-0/ Aksion fantastik i italianëve, Lokateli gjen rrugën e rrjetës pas asistit mjaft të bukur të Berardit. 

24′ Zëvendësim i detyruar te Italia, Kielini lë fushën e lojës i dëmtuar, vendin e tij e merr Açerbi.

19′ Italia gjen rrugën e rrjetës, por goli anulohet nga VAR-i për prekje të topit me dorë.

10′ Pranë golit Italia me Spinacolën, i cili harkon bukur në zonë për Imobilen që provon me kokë, por tentativa e tij shkon jashtë kuadratit.

3′ Përballja ka nisur e shpejtë me të dyja skuadrat që kërkojnë të ndërtojnë aksione të rrezikshme në portat respektive.

1′ Starton sfida në “Olimpico”

FORMACIONET ZYRTARE

formacionet

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.