LIVE “Katar 2022”/ Starton ceremonia e shortit, goglat gati të përcaktojnë fazën finale të Botërorit

Botërori “Katar 2022” mëson sot fazën finale të tij, me goglat që do të hidhen në Doha për të shpallur grupet përfundimtare.

kupa e botes

Shorti pritet të dhurojë emocione dhe përballje të forta, me kombëtare të nivelit të lart që ndodhen në të katërta vazot.

Ekipet e vazos së parë do të mundohen të shmangin Gjermaninë, Holandën dhe Uruguain, të cilat janë më të fortat e vazos së dytë.

Gjithashtu probleme priten të hapin dhe skuadrat nga vazot e tjera, si: Senegali, Japonia, Koreja e Jugut, Kameruni, Ekuadori etj.

VAZOT:

vazot

GRUPET:

GRUPI A: Katar, Holanda

GRUPI B: Angli, SHBA

GRUPI C: Argjentina

GRUPI D: Franca

GRUPI E: Spanja

GRUPI F: Belgjika

GRUPI G: Brazil

GRUPI H: Portugali

MINUTË PAS MINUTE:

18:14 – Për këtë short ka folur dhe fituesi i Kupës së Botës në 2002, Kaka, i cili është shprehur: “Kur e shikon nga jashtë duket sikur nuk ka shumë probleme. Por ka gjithmonë vend për përmirësime”.

18:20 – Presidenti i FIFA-s, Xhani Infantinio, mori fjalën hyrëse, i cili pasi i uroi mirëseardhje të gjithëve u shpreh: “Kjo Kupë Bote do të jetë më e mira në histori. Kjo Kupë Bote do të jetë e paqes. Ju lutem mjaft me luftëra. Shijoni futbollin. Shijoni Botërorin. Shijoni këtë mbrëmje të mrekullueshme. Ju faleminderit”.

18:25 – FIFA kujton dhe legjendat e futbollit që fatkeqësisht kanë humbur jetën përpara se ky Botëror të startonte si: Maradona, Rosi, Benks dhe Myler.

18:33 – Tekniku i Francës, Didie Deshamp solli trofeun që fitoi përpara katër vitesh në skenën e Dohas, i cili u shpreh: “Jam i emocionuar për ta sjellë këtë trofe në këtë në skenë. Jam jashtë mase i emocionuar”.

18:38 – Mbërrijnë në skenë për të hapur goglat, Kafu, Xho-Xho Okoça, Mateus, Ali Dei, Mal Allah, , Tim Kahill, Milutinoviç dhe Madjer.

18:45 – Prezantohen 4 vazot dhe rregullat e shortit.

18 :48 – Startonm shorti.

Si funksionon?

Skuadrat e kualifikuara do të vendosen në 4 vazo, të gjitha të përcaktuara në bazë të renditjes së fundit të FIFA-s publikuar ditën e djeshme. Vendit organizator, Katarit, do t’i bashkohet në Vazon 1, Brazili, Belgjika, Franca, Argjentina, Anglia, Spanja dhe Portugalia.

Por a ka disa vende që nuk janë kualifikuar ende?

Po, për herë të parë në histori shorti do të hidhet pa u njohur të gjitha skuadrat finaliste. Pritet të luhen 3 “play off”-et, një në Europë, me Skocinë që do të luajë kundër Ukrainës dhe dy “play off”-et ndërkontinentale me tek ndeshje që do të luhen në qershor. Zelanda e Re do të përballet me Kosta Rikën, ndërsa Peruja pret fituesit e “play off”-it të Azisë mes Australisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe.

Si ndikon kjo te shorti?

Ka vetëm 5 ekipe të kualifikuara në Vazon 4 dhe tri çiftet e “play off”-it do të plotësojnë tri vendet e fundit të kësaj vazoje.

Cilat janë vazot?

Vazo 1: Katar, Brazil, Belgjikë, Francë, Argjentinë, Angli, Spanjë, Portugali. Vazo 2: Holandë, Danimarkë, Meksikë, Gjermani, SHBA, Uruguai, Zvicër, Kroaci. Vazo 3: Senegal, Iran, Japoni, Marok, Serbi, Poloni, Kore e Jugut, Tunizi. Vazo 4: Kanada, Kamerun, Ekuador, Arabi Saudite, Ganë plus tri fitueset e “play off”-eve.

A është shorti i lirë?

Jo. FIFA do t’i ndajë skuadrat gjeografikisht, por me 13 kombëtare europiane në 8 grupe, do të thotë se 5 nga grupet do të kenë dy ekipe nga kontinenti plak. Kur do të luhen ndeshjet? Oraret do të jenë 11:00, 14:00, 17:00 dhe 20:00.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com