LIVE PARTIZANI-TIRANA / Bardheblutë në avantazh, mbyllet pjesa e parë e derbit (VIDEO)

Java e 15 e Kategorisë Superiore mbyllet sot me derbin e kryeqytetit, një sfidë e ndezur që padyshim i bën një mbyllje shumë të bukur futbollit në vendin tonë për vitin 2021.

bandicam 2021-12-23 19-47-29-441

Një duel i ethshëm, ku të dy skuadrat do të kërkojnë fitore për objektiavt e ndryshëm që kanë në renditje. Partizanit i duhet një fitore për të mbajtur gjallë shanset që ka për titullin, ndërsa një fitore e Tiranës i jep një shtysë më shumë drejt titullit kampion ku është favorite kryesore.

PARTIZANI-TIRANA 0-1
27′ Përgjoni

MINUTË PAS MINUTE

45’+6’ Mbyllet pjesa e parë me avantazhin e Tiranës.

45’+6’ Musta nga e majta nis harkim në zonë, Bekaj i paraprin Zhunior ndërsa më pas është Mala i cili nuk gjuan dot drejt portës.

45’+2’ Toshevski me eksperiencë bllokon një pasim të Carës për Malën i cili do të shfaqej i vetëm para Bekajt.

45’ Jepen 6 minuta shtesë për shkak të ndërprerjeve të vazhdueshme.

40’ Xhixha ka mundësinë të dyfishojë menjëherë shifrat teksa shfaqet i vetëm para Teqjes, por fluturon topin mbi traversë.

40’ Rifillon dueli pas një ndërprerje prej 5 minutash.

35′ Ndërpritet ndeshja për shkak të gjendjes shëndetësore të një tifozi që merr ndihmën e parë nga mjekët e më pas shkon ambulanca për ta shoqëruar në spital.

35’ Ngo është i ndëshkuari i radhës pas një faulli kundër Sotës.

27’ GOOOL Tirana. Pas një goditje nga këndi, Ngo gjuan dhe topi përplaset te Përgjoni e shkon në rrjetë.

26’ Karton i verdhë për Stenio Zhunior për protesta ndaj gjyqtarit.

26’ Dalje e gabuar e Teqjes, Xhixha del në pozicion diagonal dhe gjuan në portë, por Sota kthehet e eviton një gol të sigurt.

23’ Seferi provon gjuajtjen nga jashtë zonës, nuk gjen katërkëndorin e Teqjes.

22’ Partizani ka mundësinë reale që të rrezikojë portën e Bekajt pasi gjendet në një kundërsulm në situatën 4 kundër 2. Por topi nga e djathta është shumë i gjatë për Rrapajn dhe aksioni mbyllet me të kuqtë pa iu afruar zonës kundërshtare.

19’ Në vijimin e goditjes nga këndi, topi i harkuar në zonë devijohet me kokë nga Seferi i cili rrezikon autogolin.

18’ Partizani përgjigjet me një gjuajtje të Malës në hyrje të zonës, që devijohet jashtë katërkëndorit.

16’ Hoxhallari ka mundësinë të rrezikoje më një goditje dënimi nga e djathta pranë fundores, gjuajtja e tij gjen grushtimin e Teqjes.

8’ Xhixha tund rrjetën e Partizanit dhe feston, por goli anulohet për pozicion jashtë loje të Ngo i cili pak çaste më parë kishte vënë në prove reflekset e Teqjes.

6’ Ndërpritet ndeshja për disa minuta për shkak të flakadanëve dhe fishekzjarrëve në fushën e lojës.

1’ Menjëherë rrezikshëm Cara i cili përfiton nga një top i gabuar, por Hoxhallari kthehet në momentin e duhur dhe largon sferën në fundore.

1’ Nis ndeshja në “Air Albania:

FORMACIONET ZYRTARE

Partizani: Teqja, Belica, Sota, Musta, Shehi, A. Marku, Rrapaj, H. Marku, Mala, Cara, Stenio Zhunior.
Trajner: ilir Daja

Tirana: Bekaj, Përgjoni, Behiratçe, Hoxhallari, Toli, Toshevski, Totre, Limaj, Xhixha, Seferi, Ngo
Trajner: Orges Shehi

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.