LIVE| Poloni-Shqipëri/ E pësojmë kur nuk duhet, na shënon një debutues (VIDEO)

Polonia është përballja e së vërtetës për Shqipërinë, nëse do të kuptojë se sa mundësi ka realisht për të qëndruar në garë për shanset që ofron vendi i dytë në rrugëtimin drejt “Katar 2022”. Që në krye të herës, Shqipëria nuk ishte aspak favorite pas hedhjes së shortit, me Anglinë të pallogaritshme dhe Poloninë e Hungarinë që priteshin të duelojnë për vendin e dytë, atë të zonës “play off” në Grupin I.

bandicam 2021-09-02 20-47-31-567

Mirëpo, në muajin e dytë të ndeshjeve, në këtë situatë ku gjenden ekipet, pikët aktuale dhe vetë forma në ndeshjet e fundit, për më tepër me këtë skuadër dhe këtë potencial që ka sot Shqipëria, ka gjithmonë një shpresë të madhe për të bërë surprizën.

Qoftë edhe në një edicion Botërori, ku formula e çon në kufijtë e së pamundurës të… ëndërrosh. Siç e tha së fundmi edhe presidenti Duka, Polonia mund të jetë ajo që i ndan rrugët mes skuadrave që do të mbeten në garë për objektiva dhe të tjerat që luajnë vetëm për një vend në renditje.

Mirëpo, që Shqipëria të mundë Poloninë, kuqezinjtë duhet të bllokojnë një lojtar fenomenal, një “përbindësh” goli, siç është jemi shumë kompaktë, duhet të bëjmë ato që na ka thënë trajneri dhe do të mundohemi që t’i zbatojmë në mënyrën më të mirë, pasi mendoj se kjo është mënyra e vetme për të arritur rezultat. Ne do të mundohemi që t’i shfrytëzojmë, po na u ofruan mundësi nga ekipi kundërshtar, në rast se do të bëjnë gabime.

Për ne, Polonia gjithmonë mbetet një ekip i fortë. E dimë se në shtëpi nuk ka humbur për një kohë të gjatë, por çdo ditë është një ditë e re e fatit dhe mundësitë janë gjithmonë të reja. Mendoj se kemi mundësi të surprizojmë Poloninë, por duhet të kemi së pari vetëbesim dhe pastaj gjërat e tjera t’i bëjmë me përpikmëri taktike.

Besoj që raste do të kemi dhe shpresoj të bëjmë rezultat pozitiv. Po fituam nesër (sot), do të na japë mundësitë të vazhdojmë garat. Ne kemi një grup të mirë dhe mund të bëjmë surprizë siç kemi ditur që të bëjmë edhe në të shkuarën. Levandovski. Sulmues i kalibrit më të lartë në futbollin e dekadës së fundit.

LIVE: POLONI – SHQIPËRI 2-1

Levandovski 12′ , Buksa 44′ / Cikalleshi 25′ 

KOMENTI: 

Mbyllet pjesa e parë! 

45′ Akordohen 2 minuta shtesë!

44′ GOL POLONIA 2-1/ Vendasit sërish në avantazh, realizon debutuesi Buksa, i cili fiton duelin me kokë brenda zonës dhe tund rrjetën. Topi fillimisht u përplas në shtyllë dhe përfundoi në rrjetë. Të pafat kuqezinjtë e Rejës që ndëshkohen në momentin më të mirë. 

40′ Sërish rrezikshëm Shqipëria me Manajn, i cili gjuan nga vendi në hyrje të zonës, por tentativa e sulmuesit të Shqipërisë ndalet nga portieri Shezni.

33′ Zëvendësim i detyruar te Polonia, largohet Berezunski i dëmtuar vendin e tij e merr Davidoviç.

32′ Shezni i mohon golin Rei Manajt. Vendimtar portieri i Juventusit me pritjen e tij, pas gjuajtjes fluturimthi të shqiptarit brenda zonës. Goditje këndi për Kombëtaren tonë. Minuta mjaft të mira për kuqezinjtë.

25′ GOOOOOOL SHQIPËRIA 1-1/ Vendoset baraspesha, Sokol Cikalleshi, gjen rrugën e rrjetës. Bomberi kavajas nuk fal pas asistit magjik të Gjasulës. Sulmuesi shqiptar i kundërpërgjigjet Levandovskit me një gol fantastik. 

19′ Pranë golit Shqipëria me Gjasulën, mesfushori i Kombëtares provon me kokë, pas harkimit të Gjimshitit, por pa sukses!

15′ Shqipëria provon të kundërpërgjigjet, me një goditje dënimi nga e majta, pas harkimit të Trashit nga e majta, futbollistët polakë largojnë rrezikun.

12′ GOL POLONIA 1-0/ Zhbllokohet sfida! Levandovski kalon në avantazh vendasit. Bomberi polak shënon me kokë. Pas një harkimi nga goditja e dënimit, topi shkoi te sulmuesi i Bajernit në shtyllën e dytë, teksa Leva nuk fali. 

11′ Elsi Hysaj është futbollisti i tretë i tretë në pak minuta i ndëshkuar me karton të verdhë!

7′ Tjetër futbollist i Kombëtares i ndëshkuar me karton të verdhë, Bare humbet sfidën e radhës ndaj Hungarisë.

4′ Momente tensioni pas ndërhyrjes së gabuar të Trashit në mesfushë! Futbollisti shqiptar ndëshkohet me karton të verdhë!

2′ Dueli nis agresiv, me ndërhyrje të ashpra në mesfushë! Gjimshiti fiton faullin e parë…

1′ Starton sfida!

FORMACIONET ZYRTARE:

FORMACIONI I POLONISË: Shezni, Berezinski, Glik, Bednarek, Ribus, Krishoviak, Moder, Frankovski, Buksa, Jozuaik, Levandovski. Trajner: Paulo Soza. 

Polonia

FORMACIONI I SHQIPËRISË: Berisha, Gjimshiti, Kumbulla, Ismajli, Hysaj, Trashi, Abrashi, Gjasula, Bare, Manaj, Cikalleshi. Trajneri: Edi Reja. 

shqiperia

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.