LIVE- Reforma territoriale/ PD nis tryezën e konsultimeve me ekspertët, Roland Bejko: Nevojë urgjente për një analizë
Partia Demokratike ka nisur tryezën e konsultimeve me ekspertë për Reformën Territoriale.

Në fjalën e hapjes të kësaj tryezë, Roland Bejko, i cili është edhe Sekretari për Decentralizimin dhe Pushtetin Vendor në PD tha në fjalën hapëse se kjo reformë ka nevojë për urgjente për analizë dhe për rishikim.

“Është një nga reformat e rëndësishme për Shqipërinë. PD e ndërmori këtë iniciative mbështetur mbi reagimet e shumta të qytetarëve, raporteve të institucioneve të huaja, konkluzioneve të KLSH, progres raporteve të BE. Të gjithë bien dakord që kjo reformë ka nevojë urgjente për një analizë dhe për një rishikim. Kjo reformë nuk ka reflektuar parimet e kartës evropiane. Kjo reformë centralizoi edhe më shumë pushteti vendor. U rrit varësia dhe kontrolli nga qeveria”, tha Bejko.

© Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *