LIVE RUMANI-HOLANDË/ Shtangen ballkanasit, “Tulipanët” zhbllokojnë rezultatin me anë të Gakpo (VIDEO)

live rumani holande shtangen ballkanasit tulipanet zhbllokojne rezultatin me ane te gakpo videoRumania do të përballet me Holandën, takim i vlefshëm për fazën e 1/8-ave të Kampionatit Europian 2024.

Capture

Ballkanasit arritën të kualifikohen nga faza e grupeve, pasi kryesuan Grupin E me 4 pikë të koleksionuara. Rumunët arritën të merrnin 1 fitore, 1 barazim dhe 1 humbje, në një grup ku të gjithë përfunduan me pikë të barabarta, por një kombinim rezultatesh bëri të mundur që Rumania ta kryesonte atë para ekipeve si Belgjika, Sllovakia apo Ukraina. Ata duan të tregojnë forcën dhe të shkruajnë historinë sot, nëpërmjet një fitoreje kundër holandezëve.

Nga ana tjetër, Holanda, pati një rrugëtim të vështirë deri këtu. Edhe ata arritën të koleksiononin 4 pikë, me të njëjtat rezultate, por humbja në takimin e fundit kundër Austrisë djeg shumë për ekipin e Ronald Kumanit. Ata treguan shumë problematika në lojë gjatë 3 takimeve të para, dhe shumica thojnë që fati i ndihmoi që të kualifikoheshin. Pikërisht ky është synimi kryesorë i “tulipanëve”, që t’i shuajnë këto kritika dhe t’i tregojnë Europës që janë pretendent për fitimin e trofeut.

Capture

REZULTATI LIVE | RUMANI HOLANDË 0-1

19′ Gakpo

NGJARJET KRYESORE 

19′ GOOOOOOOOOOL HOLANDA! Një aksion individual nga Kodi Gakpo, i cili driblon kundërshtarët nga krahu i majtë dhe lëshon një goditje në shtyllën e parë duke e bërë të pamundur për portierin Nita ta pres topin. (VIDEO)

17′ Zgjohen holandezët, provojnë me forca të pakta ta rrezikojnë portën ballkanase por nuk ia dalin dot.

14′ Marin provon të godasë me të majtë nga jashtë zone, me topin që shkon ngjitur me traversën. (VIDEO)

13′ Hidhet një top për Dragush në qendër të zonës por ky i fundit nuk e kontrrollon dot dhe humbet mundësinë e shënimit.

10′ De Vraj lë një top të vështirë për portierin Verbrugen që detyrohet ta shkelmojë jashtë sepse ishte nën presionin e Dragushin.

8′ Haxhi çan mesfushen “tulipane” dhe hedh një top në zonë për Dragush, por Ake ndërhyn dhe largon rrezikun.

6′ Simons provon goditjen nga distanca por është qendore dhe shkon në duart e portierit Nita. (VIDEO)

2′ Dragush kroson nga krahu i djathtë për Haxhin në qendër por atje është Dumfris që e largon topin me kokë.

1′ Starton ndeshja në Mynih.

FORMACIONET ZYRTARE

RUMANIA (4-1-4-1): Nita; Ratiu, Dragushin, Burça, Mogosh; Marin; Man, Staniçu, Marin, Haxhi; Dragush | Trajner: Eduard Iordanesku

HOLANDA (4-3-3): Verbrugen; Ake, Van Dajk, De Vraj, Dumfris; Reijnders, Simons. Sshouten; Gakpo, Depaj, Berguijn | Trajner: Ronald Kuman

Capture

SONI SALIHI-PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts