LIVE SPANJË-FRANCË/ Lamine Yamal dhe Dani Olmo përmbysin “gjelat”, mbyllet pjesa e parë (VIDEO)

live spanje france lamine yamal dhe dani olmo permbysin gjelat mbyllet pjesa e pare videoSpanja dhe Franca përballen sot në gjysmëfinalet e EURO 2024 në Mynih, në atë që është cilësuar si një tjetër finale e parakohshme e turneut.

yamal

Përballë vendoset skuadra që ka dhuruar lojën më të bukur gjatë këtij edicioni, me ekipin më cinik të turneut, i cili ka shkuar deri në këtë pikë çuditërisht falë 2 autogolave, një penalltie në kohë të rregullt dhe një serie penalltish në çerekfinale.

Dy ideologjitë e ndryshme të futbollit do të përballen sot në Mynih, për të caktuar një finaliste, me shumëkënd që mendon se ky duel do të jetë ai i cili do të prodhojë edhe emrin e ekipit fitues të turneut.

LIVE SPANJË-FRANCË 2-1
21′ Lamin Jamal, 25′ Dani Olmo / 9′ Kolo Muani

NGJARJET KRYESORE

45’+2’ Mbyllet pjesa e parë me avantazhin 2-1 të Spanjës.

45’ Jepen 2 minuta shtesë.

40’ Kundërsulm i shpejtë i spanjollëve me Uilliams në të majtën, pasimi i tij për Jamal sjell një tjetër gjuajtje të këtij të fundit, por Teo Hernandez ia del të devijojë jashtë. (VIDEO)

40’ Goditje dënimi nga e djathta e sulmit francez, topi i harkuar në shtyllën e dytë largohet nga Navas në këndore.

38’ Dembele nga e djathta mundohet të nisë një pasim në qendër, Kukureja e devijon në këndore.

36’ Jamal nga e majta pason për Fabian Ruzi i cili gjuan në ecje e sipër por sfera devijohet jashtë.

31’ Uilliams driblon mes lojtarëve francezë dhe në fund pason për Morata i cili nuk ia del të gjuajë drejt portës së Menja.

25’ GOOOL SPANJA! Dani Olmo shmang dy lojtarë në zonë dhe lëshon një diagonale të cilën Kunde e devijon në rrjetën e portës së tij. (VIDEO)

21’ GOOOL SPANJA! Magji e Lamin Jamal i cili shmang dy lojtarë dhe lëshon një goditje spektakolare nga jashtë zonës që mposht Menja. (VIDEO)

19’ Zbritje e shpejtë e Mbape në krahun e majtë, ai tenton portën brenda zonës dhe gjuajtja e tij devijohet jashtë pas dy devijimesh.

13’ Navas ndëshkohet me karton të verdhë pas një faulli ndaj Rabio.

12’ Një top në zonë nga spanjollët nuk devijohet drejt portës me kokë nga Morata.

9’ GOOOL FRANCA! Mbape nga e majta harkon në shtyllën e dytë ku Kolo Muani me kokë çon sferën në rrjetë. (VIDEO)

7’ Top në thellësi i Kolo Muani për Mbape, Navas me mjeshtëri i heq topin sulmuesit para se t’i drejtohej portës.

5’ Lamin Jamal nga e djathta e sulmit harkon në shtyllën e dytë një top perfekt për Fabian Ruiz, por gjuajtja e këtij të fundit me kokë nuk gjen portën. (VIDEO)

2’ Fabian Ruiz Hyn në zonë nga e majta, pasimi i tij në shtyllën e dytë nuk gjen askënd.

1’ Nis dueli i parë i gjysmëfinaleve.

FORMACIONET ZYRTARE

SPANJA: Unai Simon; Hesus Navas, Naço, Laport, Kukureja; Rodri, Fabian Ruiz; Lamin Jamal, Dani Olmo, Niko Uilliams; Morata.
Trajner: Luis De La Fuente

FRANCA: Menja; Kunde, Upamekano, Saliba, T. Hernandez; Kante, Tçuameni, Rabio; Dembele, Kolo Muani, Mbape.
Trajner: Didier Deshamp

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts