LIVE| Tirana-Egnatia/ Pjesë e parë emocionuese, në “Selman Stërmasi” mungon vetëm… goli (VIDEO)

Ka startuar në orën 13:45, në “Selman Stërmasi”, sfida mes Tiranës dhe Egnatias e vlefshme për javën e dytë të Kategorisë Superiore.

tirana egnatia

Bardheblutë e Orges Shehit, do të kërkojnë triumfin e dytë, pas fitores në javën e parë ndaj Skënderbeu, ndërsa rrogozhinasit e Maganit, kërkojnë pikët e para në këtë kampionat, teksa në sfidën e parë u mposhtën nga Kukësi me rezultatin 1-3.

Për sa i përket formacioneve zyrtare, në radhët e Tiranës nuk ka surpriza. Tekniku bardheblu ka bërë vetëm 2 lëvizje nga ndeshja me Skënderbeun, Bekaj dhe Najdovski nga minuta e parë, në stol janë ulur Lika dhe Behiraçe. Ndërkohë që të Egnatia kemi ndryshime të shumta, duke filluar nga portieri dhe tek të gjitha repartet me radhë.

TIRANA-EGNATIA 1-1

Seferi 51′  / Imeri 57′ 

KOMENTI LIVE:

62′ Dy zëvendësime te Egnatia, largohen Artur Magani dhe Bardis, në vendin e tyre Augusto dhe Iseni.

57′ GOOOOOL EGNATIA 1-1/ Zgjat vetëm 6 minuta festa e bardhebluve. Demir Imeri shtang kryeqytetasit me një perlë brenda zonës, duke e dërguar topin në trekëndshin e Bekajt. Gol “alla Insinje” nga ana e kërçovarit. 

54′ Zëvendësim te Tirana, largohet nga fusha, Hoti, vendin e tij e merr i riu Kuka.

51′ GOOOOL TIRANA 1-0/ Zhbllokohet sfida, supergol i Seferit nga distanca. Sulmuesi lëshon një predhë nga distanca, duke e dërguar topin në trekëndësishn e portës së Pujës. Shpërthen festa në “Selman Stërmasi” 

49′ Shtubina provon të surprizojë me një goditje të befasishme pas asistit të Telushit, por gjuajtja e kapitenit shkon mbi kuadrat.

46′ Starton pjesa e dytë!

Përfundon pjesa e parë! 

45′ Akordohen 2 minuta shtesë.

43′ Tjetër moment i rrezikshëm në portën e Egnatias, provon sërish Seferi, por topi ndalet në duart e portierit Puja.

37′ Veprim i jashtëzakonshëm i Seferit, që provon me një kthesë të bukur brenda zonës, por topi shkon ngjitur me shtyllën. Pranë golit Tirana.

34′ Hoti shpërthen bukur në hyrje të zonës, pason për Xhixhën, ky i fundit mundohet të shërbejë për Ngonë në qendër të zonës, por largojnë mbrojtësit e Egnatias.

30′ Tirana provon të marrë frenat e lojës në dorë, duke shtyrë përpara me Ngonë dhe Seferi, por mungojnë gjuajtjet e rrezikshme drejt kuadratit.

23′ Moment kaotike në zonën e Tiranës, Egnatia i shkon shumë pranë golit, por as Magani dhe as Shtubina nuk shtyjnë dot topin drejt rrjetës. Ky i fundit kërkon penallti, por për gjyqtarin gjithçka e rregullt.

22′ Provon Tirana me goditje standarte, por largon rrezikun Artur Magani, pas sistuatë kaotike të krijuar në zonë!

17′ Tirana flirton me golin e avantazhit. Pas harkimit nga këndi, Najdovski provon me kokë, por tentativa e mbrojtësit maqedonas, ndalet nga shtylla.

15′ Zëvendësim i detyruar te Egnatia, largohet Krasniqi i dëmtuar në fushë Mario Teqja.

14′ Shtubina kërkon penallti pas duelit me Ismajlgecin, për prekje të topit me dorë brenda zonës, por për gjyqtarin gjithçka e rregullt.

11′ Egnatia provon të kërcënojë me futbollistin Bardis, por topi devijohet në këndore. Rasti i parë i rrezikshëm i rrogozhinasve.

8′ Bie disi tempi i lojës, sfida është e përqendruar kryesisht në mesin e fushës, mungojnë rastet e rrezikshme në portat respektive. Miqtë provojnë të shtyjnë përpara, por nuk lejojnë hapësira bardheblutë.

3′ Najdovski kroson drejt zonës, për Majkëll Ngo, por kontrollon gjithçka portieri Puja. Start pozitiv i bardhebluve.

2′ Tirana menjëherë në sulm në kërkim të golit, provon Xhixha me një gjuajtje të rrezikshme, por gjyqtari anësor sinjalizon pozicion jashtë loje.

1′ Starton sfida.

Skuadra e Tiranës kryen homazhe në nderim të ish-fizioterapistit Ylli Mihali, që u nda nga jeta për shkak të infektimit me COVID. 

FORMACIONET ZYRTARE:

TIRANA: Bekaj, Najdovski, Ismajlgeci, Hoxhallari, Toli, Hoti, Totre, Limaj, Xhixha, Seferi. Ngo.

EGNATIA: Puja, Ymeralilaj, Krasniqi, Krivanjeva, Allmuça, Imeri, Agbekpornu, Bardis, Telushi, Shtubina, Magani.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *