“Liz Truss mund të largohet këtë javë”, The Mirror zbulon kandidatët e mundshëm për të drejtuar Britaninë e Madhe

liz truss mund te largohet kete jave the mirror zbulon kandidatet e mundshem per te drejtuar britanine e madhe

Teksa kryeministrja aktuale e Britanisë Liz Truss ndodhet në një situatë të vështirë dhe karrigeja e saj i kryetare e shtetit mbetet e lëkundur, besimi politik te ajo ka rënë ndjeshëm edhe në radhët e ministrave të saj më besnikë.

Prestigjiozja britanike The Mirror ka zbuluar një listë të kandidatëve të mundshëm për vendin e kryeministres Truss, ndër të cilët përfshihen edhe kundërshtari i saj për garën e fundit elektorale, Rishi Sunak apo edhe një rikthim i befasueshëm i Boris Johnson nga radhët e konservatorëve.

Ben Wallace

0 Belgium Nato Defence
0 Belgium Nato Defence

Ai vendosi të mos kandidojë për të qenë lider i konservatorëve në verë, por në konferencën e partisë në fillim të këtij muaji, ai tha se nuk do ta përjashtonte më mundësin.

Wallace këmbënguli se ai dëshiron të qëndrojë në postin e tij, duke thënë për Times: Unë e dua punën që bëj dhe kemi më shumë për të bërë. Unë dua që kryeministri të jetë kryeministër dhe dua ta bëj punën time.

Rishi Sunak

0 Britain Politics Conservatives
0 Britain Politics Conservatives

Ish-kancelari mbeti pas Truss në balotazhin e garës për lidershipin konservator, por ai mund ta gjejë veten në një pozicion të favorshwm pas dwshtimeve tw pwsuara nga ish-rivalja e tij.

Sunak fitoi mbështetjen e 137 deputetëve në krahasim me 113 mbështetësit e Truss dhe aleatët e tij janë ndër ata që janë më kritikët ndaj saj, por ai nuk do të ishte i pëlqyer nga aleatët e zonjës Truss dhe tradhtia e tij e perceptuar ndaj Boris Johnson u shfaq në mënyrë të përsëritur me anëtarët e partisë.

Boris Johnson

1 File Photo Outgoing British Prime Minister Boris Johnson Delivers A Speech On His Last Day In Offic
1 File Photo Outgoing British Prime Minister Boris Johnson Delivers A Speech On His Last Day In Offic

Ish-kryeministri i rrënuar nga skandali u rrëzua nga deputetët e tij në fillim të këtij viti, por ai mbetet një re e errët e varur mbi kryesinë e Liz Truss.

Johnson është i njohur për anëtarët dhe ka ende mbështetës besnikë në Parlament, të cilët mendojnë se ai është shansi i vetëm i partisë për të shmangur zhdukjen elektorale.

Thuhet se ai dëshiron të fokusohet në shkrimin e librave dhe financimin e financave të tij tani ai është jashtë garës, por punët e papërfunduara mund ta thërrasin atë sërish në krye të vendit.

James Cleverly

1 Britains Cabinet Meeting At Number 10 Downing Street London
1 Britains Cabinet Meeting At Number 10 Downing Street London

Besniku i Boris Johnson dhe Liz Truss, 53 vjeç, është ngritur në parti që kur u zgjodh deputet për Braintree në 2015.

Ai ka punuar në botime, shitje dhe reklama përpara se të bashkëthemelonte një firmë botuese në internet, ndërsa ende shërben në Ushtrinë Territoriale.

Megjithatë, ai nuk është në krye të renditjes së prezantuesve dhe u tërhoq nga gara e lidershipit 2019 për shkak të mungesës së mbështetjes politike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts