Lokomotiva e Evropës del nga ‘shinat’, protesta të mëdha të sindikatave në Gjermani

lokomotiva e evropes del nga shinat protesta te medha te sindikatave ne gjermani

Nëse jo kaos i plotë, shumë afër konfuzionit, trazirave, shqetësimeve, çrregullimeve. Në ekonominë më të madhe të Evropës, Gjermani, e cila është në prag të recesionit, zemërimit dhe pakënaqësia e një pjese të madhe të shoqërisë është në kulmin e saj.

Një lumë traktorësh po “mbyt” Gjermaninë. Fermerët e vendit po protestojnë kundër heqjes së subvencionimit të taksës për naftën.

Mbrëmjen e së dielës së kaluar, mijëra traktorë me motorët dhe fenerët e ndezur po trokisnin fort pranë Portës së Brandenburgut. Një varg i pafund policësh u rreshtuan përkrah kolonës po aq të pafundme të fermerëve. Të hënën në mëngjes qendra e Berlinit u bllokua plotësisht nga lumi i mjeteve. Berlinezët e turpëruar nuk kishin parë kurrë më parë një valë kaq masive protestash në qytetin e tyre. Historikisht, një skenë kaq e zhurmshme, e përforcuar në mënyrë shurdhuese nga demonstruesit gjaknxehtë, ishte parë në kryeqytetin gjerman që nga greva e madhe e përgjithshme e vitit 1906!

Disa traktorë të rreshtuar kishin pankarta që kumtonin në mënyrë agresive se “ne fermerët kujdesemi për ushqimin tuaj”. Në pankartat e postuara shkruhej “depozita bosh – loja mbaroi”, një deklaratë që dëshmonte kundërshtimin e tyre të fortë ndaj heqjes së subvencionimit të taksave për naftën. Disa nga më të indinjuarit kishin ngarkuar dhe transportuar në platforma tonelata pleh organik që planifikonin t’i hidhnin në derën e Bundestagut. Pas negociatave të minutës së fundit mes autoriteteve policore dhe organizatorëve të tubimit, këta të fundit nuk tentuan të përdhosnin ndërtesën e parlamentit gjerman me kupolën e xhamit.

I njëjti zemërim nuk i pengoi fermerët e tjerë që të bllokonin zv/kancelarin dhe ministrin federal të financave, Robert Hambeck, të zbarkonte në zyrën e tij pas një pushim privat në një ishull të Detit të Veriut.

Nuk ishte një episod i vetëm. Në të gjithë vendin fermerët bllokuan shumë rrugë kryesore, bllokuan arteriet e transportit dhe rrugët me pagesë. Dhe sigurisht që Mistgabelmop (banda e pirunëve të raketave), siç quhen në mënyrë nënçmuese fermerët nga bashkëqytetarët e tyre paqësorë, nuk ishin i vetmi grup shoqëror në grevë. Ajo u parapri deri të premten e kaluar nga një grevë tre-ditore e sindikatës së drejtuesve të trenave, e cila ndaloi mijëra trena, anuloi disa rrugë treni, bllokoi lëvizjen e udhëtarëve dhe vrau transportin e mallrave. Skenat të vendosura në stacionet e shkretuara të trenit të kujtonin filmat bardh e zi, të mbushura me hije të ekspresionizmit të heshtur gjerman.

Kjo grevë tërhoqi mijëra profesionistë në fusha të tjera, duke përfshirë shoferë kamionësh, inxhinierë ngrohjeje, hidraulikë dhe më shumë. Mjekët kishin mbyllur tashmë zyrat e tyre midis Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri. Greva në shkallë më të vogël u pa nga punëtorët në objektet e magazinimit dhe paketimit në pronësi të Amazon, si dhe në zinxhirin e supermarketeve Aldi.

Gjermania ndihej rehat me fluksin dhe vendet më të varfra të Bashkimit Evropian, të cilat u mësuan me turistin e dobët gjerman, investitorin gjerman të gatshëm, importuesin gjerman të paguar mirë të produkteve të tyre të eksportuara. Nëse kjo do të ndryshojë në mënyrë dramatike, gjë që të gjithë po e shmangin, sigurisht që nuk do të jenë fajtorë vendet më të vogla ekonomikisht më të dobëta. Vetë marrëzia e saj do të jetë fajtore. E sigurt është se nëse Gjermania tërhoqi me kokë drejt greminës së kolapsit ekonomik, ato vende, përfshirë Greqinë, të cilat në krizën e tyre vuajtën nga tiranët gjermanë hakmarrës, në mos hakmarrës, do të shfaqen shumë më tepër në solidaritet me të. Besohet se ata do të marrin pjesë me gjithë zemër në një memorandum të shpëtimit financiar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts