Londinezët mbushin rrugët në mbështetje të Ukrainës

19:27 26/03/2022

Qindra londinezë u mblodhën në solidaritet me Ukrainën të shtunën pas një thirrjeje nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky për të treguar mbështetje në mbarë botën.

Protestuesit që mbanin flamurin kombëtar të Ukrainës dhe pankarta të bëra vetë, marshuan nga Park Lane në sheshin Trafalgar. Një protestuese tha se Ukraina nuk është pjesë e Rusisë, por pjesë e familjes evropiane.

“Putin, largohuni nga Ukraina. Nuk keni asnjë lidhje me Ukrainën. Ukraina nuk i përket Rusisë”, tha ajo.

Të enjten, Zelensky u bëri thirrje njerëzve në mbarë botën të dalin në rrugë dhe të kërkojnë përfundimin e luftës.

“Dilni nga zyrat tuaja, shtëpitë tuaja, shkollat ​​dhe universitetet tuaja, dilni në emër të paqes, dilni me simbolet ukrainase për të mbështetur Ukrainën, për të mbështetur lirinë, për të mbështetur jetën,” tha ai në një video konferencë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com