Londra, lider në shitjen e pronave luksoze

09:02 18/04/2021

ShtĂ«pitĂ« me vlerĂ« mbi 3.7 mln $ u rriten me 3%  nĂ« krahasim me vitin 2019

Londra kishte numrin më të lartë të blerjeve të shtëpive super luksoze nga çdo qytet në botë gjatë vitit 2020, duke tejkaluar rivalët e tij tradicionalë të New York-ut dhe Hong Kong-ut.

Sipas grupit tĂ« agjencisĂ« sĂ« pasurive tĂ« patundshme Knight Frank, 201 shtĂ«pi “super-luksoze” kolektivisht me vlerĂ« mĂ« shumĂ« se 3.7 miliardĂ« DollarĂ«  u blenĂ« nĂ« LondĂ«r vitin e kaluar, duke e çuar Hong Kong-un nĂ« vendin e dytĂ« me 169 shitje.

Duke analizuar të dhënat e transaksioneve nga 12 tregjet rezidenciale super të shkëlqyera në të gjithë botën, Knight Frank zbuloi se shitjet e përgjithshme, globale të shtëpive super-luksoze të përcaktuara si prona që kushtojnë 10 milionë Dollarë dhe më lart ranë vetëm 1% në 2020.

Blerësit vendas përbënin një të tretën e të gjithë aktivitetit nga 12% një vit më parë. Ndërsa ata evropianë ishin gjithashtu më të përhapur për shkak të lehtësisë me të cilën ata mund të arrinin në qytet.

Shifrat tregojnë se shitjet e pronave luksoze të New York-ut u përball me një seri sfidash përgjatë vitit 2020. Tregu i pasurive të patundshme në SHBA, zakonisht ishte i ngadalshëm për shkak të zgjedhjeve presidenciale si dhe nga mbylljet e Covid.

Por me këtë fillim viti Palm Beach dhe Los Angeles gjithashtu regjistruan një rritje përkatësisht me 78% dhe 26% në shitjet mbi 10 milionë Dollarë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *