Londrë, BM dhe Irlanda dakord të bashkëpunojnë për lehtësimin e tregtisë postBrexit

Britania e Madhe dhe Irlanda do të punojnë së bashku për të mbajtur një tregti të qetë midis BM, Irlandës së Veriut dhe Irlandës, thanë udhëheqësit reciprokë pas një takimi të përbashkët, sipas Reuters.

“Johnson dhe kryeministri irlandez, Micheal Martin, ranë dakord për rëndësinë e punës së përbashkët për të mbështetur Marrëveshjen e Belfastit dhe për të ruajtur tregtinë e qetë midis BM, Irlandës së Veriut dhe Republikës së Irlandës”, tha një zëdhënës i zyrës së Johnson në një deklaratë.

Që pasi BM përfundoi daljen e saj nga BE në fund të vitit të kaluar, marrëdhëniet mes dy vendeve janë përkeqësuar, veçanërisht në lidhje me pjesët e marrëveshjes së tyre që rregullojnë tregtinë midis BM dhe provincës së saj, Irlandës së Veriut.

Negociatat midis të dy palëve rreth asaj se si të ndalohet çdo përçarje në tregtinë midis BM dhe Irlandës së Veriut deri më tani nuk kanë arritur të prodhojnë ndonjë zgjidhje, por Londra mund të shpresojë që Irlanda, anëtare e BE-së, mund të ndihmojë në heqjen e ngërçit të këtyre bisedimeve/ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *