Luanët sulmojnë dhe masakrojnë 3 fëmijët

22:52 05/08/2021

Tre fëmijë janë masakruar nga luanët në Tanzani. Ngjarja ka ndodhur në një rezervë për jetën e egër. Mësohet se fëmijët janë ngrënë nga kafshët në momentin që po kërkonin bagëtinë e humbur.

Ata ishin të moshave nga 9 deri në 11 vjeç. Pasi ishin kthyer nga shkolla, fëmijët kishin shkuar në zonën e Mgorongoro për të kërkuar për kafshët që u kishin humbur.

“Kjo ndodh kur luanët sulmojnë dhe vrasin 3 fëmijë, ndërkohë që plagosin një tjetër”, tha shefi i policisë në Arusha, Justine Masejo.

Vendi ku ndodhi ngjarja është në Tanzaninë veriore dhe është pjesë e trashëgimisë botërore. Atje ka luanë, çita dhe leopardë.

“Nxis komunitetet nomade rreth zonës së rezervuar që të marrin masa sidomos kur u japin detyra fëmijëve për t’u kujdesur për bagëtitë”, tha shefi iu policisë.

Tanzania i lejon disa komunitete që të jetojnë bashkë me kafshët në parqet kombëtare. Megjithatë nuk kanë qenë të pakta rastet e “konfliktit” mes kafshëve të egra dhe njerëzve pasi këto të fundit u dëmtojnë të mbjellat./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *