Lufta e përgjakshme izraelito-ialestineze, çfarë qendrimi duhet të mbajë Azerbajxhani?!

Përshkallëzimi i fundit në luftimet midis Izraelit dhe Palestinës është bërë papritur një mollë sherri në shoqërinë azerbajxhanase. Platformat lokale të mediave sociale janë të mbushura me mesazhe mbështetëse për të dy palët, edhe pse konflikti duket gjeografikisht larg Azerbajxhanit. Azerbajxhani e konsideron Izraelin si një nga miqtë e tij dhe aleatët kryesorë.

Shteti hebre e mbështeti haptazi Azerbajxhanin në luftën e dytë të Karabakut dhe, deri më sot, vepron si një nga furnizuesit kryesorë të armëve në vend, përkatësisht me dronët Harop. Për më tepër, ekziston një fabrikë e prodhimit të dronëve në Baku që u ndërtua në bashkëpunim me ndërmarrjet izraelite të mbrojtjes. Nga ana tjetër, Palestina është një vend mysliman dhe shumica absolute e azerbajxhanasve myslimanë i konsiderojnë palestinezët si vëllezërit e tyre në fe.

Çfarë qëndrimi duhet të mbajë Azerbajxhani?

“Situata nuk është e lehtë: Palestina nuk është miku ynë më i madh, por Izraeli është. Por Turqia doli në anën e Palestinës. Si mund të veprojë Azerbajxhani në një situatë të tillë? ”, Pyet një nga përdoruesit në mediat sociale në Azerbajxhan.
Disa faqe të njohura në Facebook u drejtojnë lexuesve të tyre të njëjtën pyetje.
Por jo të gjithë janë të vetëdijshëm për arsyet e marrëdhënies së dobët midis Azerbajxhanit dhe Palestinës.
Cilat janë tensionet themelore midis Azerbajxhanit dhe Palestinës?
Që nga fillimi i viteve 1990, ndjenja ndaj shteteve të huaja në shoqërinë Azerbajxhanase është bazuar në qëndrimin e atij vendi ndaj konfliktit të Nagorno-Karabahut. Motoja “miku i armikut tim është armiku im” formoi mendimin e popullit të Azerbajxhanit ndaj shumë vendeve të huaja.
Në Azerbajxhan, Palestina perceptohet si një nga miqtë e Armenisë.
Heshtja zyrtare nga Baku
Duke e gjetur veten në një situatë kaq të vështirë, kur aleati më i afërt – Turqia – e mbështeti haptas armikun e një aleati tjetër, Baku nuk shprehu qëndrimin e tij ndaj asaj që po ndodh në Izrael.
“Shumë prej njerëzve tanë u ndalohet të shkruajnë për politikën e jashtme. Në veçanti, në lidhje me konfliktin palestinezo-izraelit ”, shkruan gazetari dhe blogeri Hamid Hamidov.
Dikush mund të konkludojë se aktualisht, Baku ka vendosur të heshtë dhe të përmbahet nga mbështetja e hapur për palët në konflikt.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.