Lufta globale kundër tuberkulozit goditet nga pandemia e Covid-19

Në prag të Ditës Botërore të tuberkulozit më 24 mars, mjekët po paralajmërojnë se përparimi në luftën globale kundër kësaj sëmundjeje është sprapsur me më shumë se një dekadë nga pandemia e koronavirusit. Pas fillimit të pandemisë, shumë spitale i dhanë përparësi trajtimit të pacientëve me Covid-19.

Tuberkulozi vrau 1.4 milion njerëz në të gjithë botën në 2019. Në 2020, pandemia e koronavirusit mbingarkoi shërbimet shëndetësore në të gjithë botën.

NĂ« nĂ«ntĂ« vende me numrin mĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« rasteve tĂ« tuberkulozit, mes tyre India, Pakistani, Afrika e Jugut dhe Indonezia, diagnostikimi dhe trajtimi ranĂ« me njĂ« mesatare prej 23 pĂ«r qind, thuhet nĂ« njĂ« studim tĂ« organizatĂ«s jo-fimiprurĂ«se tĂ« OKB-sĂ«, “Partneriteti kundĂ«r Tuberkulozit”. Ata thonĂ« se lufta kundĂ«r tuberkulozit Ă«shtĂ« sprapsur me dymbĂ«dhjetĂ« vjet.

“Pandemia ka patur njĂ« ndikim nĂ« tĂ« gjithĂ« punĂ«n qĂ« u pĂ«rpoqĂ«m tĂ« bĂ«nim, fondet qĂ« shpenzuam, pĂ«rpjekjet e tĂ« gjithĂ«ve. Ne nĂ« thelb jemi kthyer nĂ« pikĂ«n zero”, thotĂ« drejtorja ekzekutive e organizatĂ«s “Partneriteti kundĂ«r Tuberkulozit”.

Ashtu si COVID-19, tuberkulozi është një sëmundje e mushkërive, por ajo shkaktohet nga bakterie dhe jo nga virusi.

“ShumĂ« nga ata qĂ« merreshin me trajtimin e tuberkulozit, mjekĂ«, infermierĂ«, punonjĂ«s tĂ« kujdesit shĂ«ndetĂ«sor, e kthyen vĂ«mendjen tek koronavirusi”, thotĂ« zonja Ditiu.

Repartet e spitaleve të përdorura për pacientët me tuberkuloz u shndërruan shpejt në njësi emergjente për të infektuarit me COVID-19.

Ndërsa vendet ndërmorrën masa kufizuese për të luftuar pandeminë, diagnostikimi dhe trajtimi i tuberkulozit pësoi një goditje të rëndë.

“Zakonisht, njerĂ«zit me tuberkuloz janĂ« mĂ« tĂ« pambrojtur dhe kanĂ« shumĂ« vĂ«shtirĂ«si nĂ« qasjen tek shĂ«rbimet e kujdesit shĂ«ndetĂ«sor. Disa nga arsyet pĂ«r kĂ«tĂ« mund tĂ« jenĂ« distanca, mungesa e parave, varfĂ«ria dhe pengesat e tjera. Kjo u pĂ«rkeqĂ«sua nga pandemia e koronavirusit“, thotĂ« Dr. Ditiu nga organizata “Partneriteti kundĂ«r Tuberkulozit”.

Kjo do të thotë që shumë pacientë kanë qenë në gjendje të rëndë në kohën kur kanë arritur tek ndonjë klinikë ose spital.

“ShumĂ« punonjĂ«s tĂ« klinikave thonĂ« se ata kanĂ« parĂ« disa nga rastet mĂ« tĂ« rĂ«nda tĂ« tuberkulozit nĂ« shumĂ« vite. KĂ«to raste tĂ« rĂ«nda tĂ« tuberkulozit kanĂ« bĂ«rĂ« qĂ« vdekshmĂ«ria tĂ« jetĂ« mĂ« e lartĂ«, dhe pĂ«rhapja e kĂ«saj sĂ«mundjeje brenda familjeve tĂ« pacientĂ«ve tĂ« jetĂ« mĂ« e shpejtĂ«â€, thotĂ« drejtorja ekzekutive e organizatĂ«s “Partneriteti kundĂ«r Tuberkulozit”.

Dr. Ditiu thotë se ekziston një mundësi për të rikthyer përparimin e humbur. Pandemia e koronavirusit ka detyruar qendrat shëndetësore të kenë një marrëdhënie më të mirë me komunitetet. Duke kombinuar testimin, gjurmimin e kontaktit dhe trajtimin për koronavirusin dhe tuberkulozin, të dyja sëmundjet mund të luftohen në të njëjtën kohë.

Shkencëtarët thonë se investime urgjente janë gjithashtu të nevojshme për zhvillimin e vaksinave dhe trajtimeve të reja për tuberkulozin.//VOA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *