Lufta Izrael-Hamas, Sunak: Britania e Madhe nuk do të mbështesë urrejtjen dhe antisemitizmin

Rishi Sunak deklaroi se qeveria do të bëjë “çfarëdo që duhet” për të mbajtur komunitetin hebre të sigurt, pas një rritje të incidenteve antisemitike në Mbretërinë e Bashkuar.

Sunak tha se kishte folur me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe konfirmoi se më shumë se 100 qytetarë britanikë ishin larguar nga Gaza përmes vendkalimit Rafah ditët e fundit.

Kujtojmë se Hamasi sulmoi Izraelin më 7 tetor, duke sjellë kështu kundërpërgjigje nga ana e autoriteteve izraelite.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts