Lufta me Rusinë, ministri estonez i Mbrojtjes: Në Ukrainë ka tashmë personel ushtarak nga çdo vend i NATO-s!

lufta me rusine ministri estonez i mbrojtjes ne ukraine ka tashme personel ushtarak nga cdo vend i nato s
lufta me rusine ministri estonez i mbrojtjes ne ukraine ka tashme personel ushtarak nga cdo vend i nato s

Në Ukrainë ka personel ushtarak nga çdo vend anëtar i NATO-s, pohoi sot ministri estonez i Mbrojtjes Hanno Pevkur. Megjithatë, ai këmbënguli se forcat nga blloku i udhëhequr nga SHBA nuk do të marrin pjesë në luftën kundër Rusisë, në një intervistë me median austriake Die Presse.

Ushtarët e NATO-s po veprojnë në Ukrainë si këshilltarë dhe janë të përfshirë në trajnimin e ushtarëve ukrainas në Poloni, MB dhe Estoni, tha Pevkur. Zyrtarët perëndimorë të mbrojtjes po planifikojnë aktualisht të ngrenë kampe trajnimi në Ukrainë në një përpjekje për të shmangur problemet me kalimet kufitare dhe për të përshpejtuar procesin e përgatitjes, shtoi ai.

Në të njëjtën kohë, Pevkur këmbënguli se nuk flitet për ushtarët e NATO-s që luftojnë drejtpërdrejt në konflikt, duke deklaruar se “kjo tashmë është përjashtuar”.

“Realiteti është se çdo vend anëtar i NATO-s tashmë ka personel ushtarak në Ukrainë, si atashe ushtarakë ose njerëz që udhëtojnë herë pas here në Ukrainë,” tha ai. “Ajo që tha presidenti Macron lidhej kryesisht me trajnimin e personelit,” shtoi ai.

Macron ngriti hapur mundësinë e vendosjes së trupave të NATO-s në terren në Ukrainë në shkurt, duke thënë se “ne nuk mund të përjashtojmë asgjë” dhe se Perëndimi “do të bëjë gjithçka që është e nevojshme për të parandaluar që Rusia të fitojë luftën”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts