Lufta në ditën e 19-të/ Rifillojnë sot bisedimet Rusi-Ukrainë, ja çfarë dimë

Këshilltari presidencial ukrainas, Mykhailo Podoliak, shkroi në Twitter të dielën se bisedimet diplomatike midis zyrtarëve ukrainas dhe rusë do të zhvillohen të hënën përmes videos.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov konfirmoi negociatat, duke i thënë agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA se bisedimet e së dielës do të vazhdojnë të hënën.
Një postim në Twitter nga faqja e verifikuar e Podoliak tha: “Përsëri. Negociatat shkojnë pa ndërprerje në formatin e videokonferencave. Grupet e punës funksionojnë vazhdimisht. Një numër i madh çështjesh kërkojnë vëmendje të vazhdueshme. Të hënën më 14 mars do të mbahet seanca negociuese për të përmbledhur rezultatet paraprake”.

Podoliak më herët postoi në Twitter se Ukraina “nuk do të heqë dorë nga asnjë nga pozicionet” ose do të dëgjojë “ultimatumet” ruse. Kërkesat e Ukrainës, tha Podoliak, janë fundi i luftës dhe tërheqja e trupave ruse nga vendi. Podoliak tha gjithashtu se ai mendon se ata do të “arrijnë rezultate konkrete” nga bisedimet me Rusinë.

Në një video të postuar në Twitter, Podoliak tha se Rusia është bërë “shumë më e ndjeshme ndaj pozicionit të Ukrainës” dhe “ka filluar të flasë në mënyrë konstruktive”.
“Propozimet tona janë në tavolinë. Ato janë shumë të ashpra. Midis tyre, tërheqja e trupave, armëpushimi”, tha Podoliak, “Ne nuk do të heqim dorë nga asnjë pikë, jashtë parimit”.

Ka shpresa se bisedimet do të hapin rrugën për më shumë civilë për t’u evakuuar, veçanërisht nga zonat e bombarduara nga bombardimet ruse si qyteti i rrethuar i Mariupolit. Administrata e qytetit konfirmoi të dielën se një kolonë e madhe me ndihma humanitare e destinuar për qytetin e rrethuar nuk kishte mbërritur dhe banorët e bllokuar kishin nevojë të dëshpëruar për ndihmë.

Qindra mijëra njerëz po përballen me “mungesa ekstreme ose totale të nevojave themelore si ushqimi, uji dhe ilaçet” në Mariupol dhe shumë janë strehuar në “bodrume të pa ngrohura”, tha Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha në një adresë video në Facebook të dielën se ekipi i tij po vazhdon të punojë në negociatat diplomatike me Rusinë për të organizuar një takim mes tij dhe presidentit rus Vladimir Putin.

“Përfaqësuesit e delegacioneve të vendeve tona flasin çdo ditë në format video. Delegacioni ynë ka një detyrë të qartë – të bëjë gjithçka për të siguruar një takim të presidentëve. Takimi që jam i sigurt se njerëzit po e presin”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.