Lufta në Gaza, pas SHBA-ve dhe Kanadasë, Finlanda e Britania pezullojnë fondet për UNRWA

lufta ne gaza pas shba ve dhe kanadase finlanda e britania pezullojne fondet per unrwa

Pas SHBA-së, Kanadasë, Australisë dhe Italisë, edhe Mbretëria e Bashkuar ka njoftuar pezullimin e financimit të UNRWA-s, pas akuzave izraelite se disa prej anëtarëve të saj janë përfshirë në sulmin e Hamasit më 7 tetor.

“Britania është e tronditur” dhe ka vendosur të “pezullojë përkohësisht të gjitha financimet” për agjencinë e OKB-së për palestinezët “ndërkohë që po shqyrton akuzat”,- tha ministria e Jashtme britanike.

Listës së vendeve që kanë pezulluar mbështetjen financiare i është bashkuar edhe Finlanda.

UNRWA reagoi ndaj provave të paraqitura nga Izraeli duke hapur një hetim të brendshëm dhe duke pushuar nga puna “disa” operatorë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts