Lufta në Izrael, gjashtë zyrtarë të lartë të Hamasit janë vrarë në Gaza deri më tani

lufta ne izrael gjashte zyrtare te larte te hamasit jane vrare ne gaza deri me tani

Ushtria izraelite njoftoi sot se gjashtë zyrtarë të lartë të Hamasit janë vrarë deri më tani në sulmet e saj në Rripin e Gazës.

Mes të vrarëve ka anëtarë të krahut politik, si dhe ushtarak të lëvizjes islamike palestineze që sundon Gazën, sqaroi një zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes izraelite.

Deklarata përmend dy komandantët e Hamasit që dyshohet se ishin të përfshirë në masakrën e kryer në Izraelin jugor më 7 tetor. Përveç kësaj, një komandant përgjegjës për sigurinë në pjesën jugore të Rripit të Gazës u vra, shtoi ai. Dy nga këta tre zyrtarë të lëvizjes islamike palestineze u vranë gjatë fundjavës.

Deklarata ushtarake izraelite përmendi gjithashtu dy zyrtarë të lartë të Hamasit që thuhet se u vranë javën e kaluar, ministrin e financave të Hamasit, Jawad Abu Samala dhe Zakaria Abu Maamar, i cili thuhej se ishte përgjegjës për marrëdhëniet ndërkombëtare.

Izraeli akuzon Shamalla për menaxhimin e burimeve për militantët e Hamasit dhe udhëheqjen e operacioneve të Hamasit kundër Izraelit. Përveç kësaj, kreu i kontrollit të trafikut ajror në qytetin e Gazës u vra.

Qëllimi i sulmeve ajrore të Izraelit në Rripin e Gazës, si hakmarrje për masakrën më të keqe të civilëve në historinë e tij, është të eliminojë udhëheqjen e Hamasit në Rripin e Gazës.

Megjithatë, një pjesë e konsiderueshme e udhëheqjes së Hamasit nuk jeton në Rripin e Gazës, por jashtë saj. Për shembull, udhëheqësi politik i Hamasit Ismail Haniya jeton në Katar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts