Lufta në Ukrainë/ Analiza e Sky News: Ndryshimi i mprehtë i politikës amerikane rrit mundësinë e konfrontimit të drejtpërdrejtë me Rusinë

lufta ne ukraine analiza e sky news ndryshimi i mprehte i politikes amerikane rrit mundesine e konfrontimit te drejtperdrejte me rusineNdryshimi në politikën e SHBA-së nuk do të jetë një ndryshim i lojës në konfliktin e Ukrainës, por ai përfaqëson një ndryshim të rëndësishëm në pozicionin e Uashingtonit.

lcimg-3149ebf1-34f6-4f4f-b498-ee77a6cd1bf0

Ajo ka pasoja të gjera, dhe jo vetëm në fushën e betejës.

Vijat e frontit në kufirin verilindor të Ukrainës rreth Kharkiv po duken gjithnjë e më të lëkundura.

Qyteti i dytë është tani në distancë goditëse e artilerisë ruse.

Ndryshimi i politikës së Uashingtonit është i kufizuar në shtrirje, por kjo do të thotë se mbrojtësit tani do të jenë në gjendje të gjuajnë me municione amerikane në Rusi vetëm në këtë zonë, për të tentuar të pengojnë hapjen e një fronti të ri dhe të ndalojnë avancimin e forcave ruse.

Përsëri, theksi po vihet në veprimin mbrojtës dhe jo në operacionet sulmuese, por kjo është çështje interpretimi dhe do të duket shumë ndryshe në Kiev, Uashington dhe sigurisht Moskë.

Përdorimi i armëve amerikane për sulme brenda Rusisë ka qenë gjithmonë një vijë e kuqe për amerikanët.

Që nga fillimi i konfliktit, Kremlini ka luajtur vazhdimisht me retorikën luftarake se lëvizje të tilla mund të çojnë në një konflikt të drejtpërdrejtë me Amerikën,  dhe spektrin e një lufte bërthamore.

Por situata e pasigurt në Ukrainën verilindore dhe apelet pasuese nga administrata Zelensky duket se kanë ndryshuar llogaritjen e politikëbërësve në Uashington.

Ajo shënon një largim të mprehtë nga vendi ku ishin amerikanët në fillim të luftës.

Më pas, furnizimi me armë kishte për qëllim vetëm të kishte natyrë mbrojtëse dhe të përdorej brenda territorit ukrainas.

Tani ju keni një situatë ku armët dhe raketat amerikane mund të përdoren për të synuar pozicionet brenda një vendi dhe armiku të armatosur bërthamor.

Përgjigja e Rusisë ka qenë e parashikueshme, po paralajmëron se masa është një përshkallëzim serioz dhe do të ketë pasoja të rënda.

Megjithatë, kjo lëvizje nuk ka gjasa të ndryshojë rrjedhën e luftës.

Për shumë muaj Ukraina ka goditur më thellë brenda territorit rus dhe nuk e ka ndryshuar vullnetin e Rusisë për të luftuar.

Por shpresohet se fuqia e armëve amerikane do ta ndihmojë Ukrainën të stabilizojë një zonë që ka qenë nën sulm të vazhdueshëm gjatë tre javëve të fundit dhe që duket gjithnjë e më e dobët.

Koha është një mall i vlefshëm në fushën e betejës dhe ndryshimi i politikës do t’i japë Kievit hapësirën për t’u rigrupuar dhe për të forcuar pozitat ndërsa kërkon mbërritjen e paketës së fundit të armëve nga SHBA, e cila u miratua nga Kongresi muajin e kaluar.

Por vendimi i Amerikës sjell me vete edhe rrezik.

Moska ka bërë shumë kërcënime boshe që kur nisi pushtimin e saj katastrofik, por, megjithëse në rritje, kjo përfaqëson një përfshirje edhe më të thellë të SHBA-së dhe aleatëve të saj në luftë.

Dhe rrit mundësinë e një konfrontimi të drejtpërdrejtë me Rusinë në të ardhme

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts