Lufta në Ukrainë/ Bashkimi Evropian miraton raundin e nëntë të sanksioneve ndaj Rusisë

Zyrtarët e Bashkimit Evropian miratuan së fundmi raundin e nëntë të sanksioneve kundër Rusisë, ndërsa liderët i dhanë dritën jeshile një pakete ndihme prej 18 miliardë eurosh për Ukrainën.

Teksti përfundimtar ende nuk është publikuar pasi fillimisht duhet të dërgohet dhe të miratohet zyrtarisht nga të gjitha kryeqytetet e BE-së, por pritet të bëhet publik së shpejti.

Propozimi i Komisionit Evropian, i publikuar javën e kaluar, planifikonte që 200 individë dhe subjekte të tjera ruse të goditeshin me ngrirje asetesh dhe ndalime udhëtimi. Këtu përfshihen ministrat e qeverisë, ligjvënësit, guvernatorët rajonalë, partitë politike dhe subjektet duke përfshirë forcat e armatosura. Ata do t’i bashkohen 1241 individëve dhe 118 subjekteve tashmë të listuara në listën e zezë.

Paketa synoi gjithashtu industrinë ruse të mbrojtjes, më shumë banka ruse dhe sektorët e minierave dhe planifikoi kontrollet e eksportit për produkte të tilla si kimikatet, agjentët nervorë, elektronika dhe komponentët e IT-së që mund të përdoren nga forcat e armatosura, si dhe komponentët për pa pilot. mjetet ajrore si dronët.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts