Lufta në Ukrainë dokumentohet nga regjisori Vasyanovych

14:31 15/03/2022

“Pjesa më e madhe është xhiruar në Mariupol, s’mendoja kurrë një skenar të tillë”

Që kur Rusia nisi sulmin ndaj vendit  të tij, regjisori ukrainas Valentyn Vasyanovych i është drejtuar asaj që di të bëjë më mirë për t’iu bashkuar përpjekjeve të luftës – kamerës së tij. Së bashku me producentin e tij Vladimir Yatsenko, regjisori 50-vjeçar, filmat e të cilit kanë parë konfliktin dhe pasojat e tij, thotë se ai po dokumenton atë që po ndodh në terren në Kiev.

Pamjet e tyre përfshijnë njerëz, të rinj e të moshuar, që evakuohen nga Irpin, duke kaluar një urë të shkatërruar në qytetin e goditur nga granatimet. Ashtu si të tjerët, Vasyanovych tha se kishte një armë dhe kishte kryer disa trajnime përpara se Rusia të niste atë që e quan një “operacion special” në Ukrainë muajin e kaluar.

Filmi i tij i vitit 2019 “Atlantis”, për një ushtar që vuante nga çrregullimi i stresit post-traumatik, fitoi filmin më të mirë në seksionin Orizzonti në Festivalin e Filmit të Venecias atë vit. Regjizori bën me dije se  pjesën më të madhe të xhirimeve për filmin e kanë  xhiruar në Mariupol dhe çfarë po ndodh atje tani, njerëz që vdesin atje, gjithçka që po shkatërrohet në mënyrë metodike që qyteti të mos jetë më atje. Sipas regjizorit ukrainas nuk e kishte menduar kurrë se do të realizonte një të tillë skenar.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *