Lufta në Ukrainë, Erdogan thekson thirrjen për zgjidhje të konfliktit: Nuk ka humbës nëse vendoset paqja

Nuk mund të ketë humbës nëse vendose paqe në Ukrainë, ka deklaruar sot presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan në një darkë të organizuar nga Komiteti Drejtues Kombëtar Turko-Amerikan në Nju Jork.

“Duke besuar se ‘nuk ka fitues të një lufte dhe nuk ka një humbës në paqe”, ne do vazhdojmë përpjekjet tona për zgjidhjen e konfliktit,” tha Erdogan gjatë fjalimit të tij.

Në fjalimin e tij, presidenti turk vuri në dukje gjithashtu rolin gjithnjë e më kritik të Ankarasë në zgjidhjen e krizave rajonale dhe globale. Erdogan ka thënë vazhdimisht se Ankaraja favorizon rikthimin e Moskës dhe Kievit në Stamboll për bisedime.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts