Lufta në Ukrainë/ I dëmtuar dhe i plaçkitur nga trupat ruse, dalin pamjet nga centrali bërthamor i Çernobilit (Video)

lufta ne ukraine i demtuar dhe i plackitur nga trupat ruse dalin pamjet nga centrali berthamor i cernobilit video
lufta ne ukraine i demtuar dhe i plackitur nga trupat ruse dalin pamjet nga centrali berthamor i cernobilit video

Ukraina thotë se ushtria ruse plaçkiti ose dëmtoi më shumë se 1000 kompjuterë në termocentralin bërthamor të Çernobilit dhe vodhi kamionë dhe dozimetra të rrezatimit.

Drejtori i informacionit të Çernobilit, Vitaliy Medved tha se pajisjet bërthamore nuk u dëmtuan dhe “për sa i përket sigurisë nga rrezatimi gjithçka është në rregull”.

Humbjet e shkaktuara nga pushtimi rus – tani i përfunduar – janë vlerësuar në më shumë se 1.6 miliardë hryvnia (44 milion £; 54 milion dollarë).

Shpërthimi i një reaktori në Çernobil përhapi rrezatim në të gjithë Evropën në 1986.
Fabrika e çmontuar, në veri të Kievit, shtrihet pranë kufirit me Bjellorusinë dhe u pushtua shpejt nga trupat ruse pas pushtimit të tyre më 24 shkurt.

Forcat ruse kontrolluan uzinën për pesë javë përpara se të tërhiqeshin më 31 mars.

Një ekip nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike e OKB-së (IAEA) sapo ka përfunduar një vizitë në Çernobil dhe zonën e tij të përjashtimit rreth 2,700 km katror (1,040 milje katrore).

Një deklaratë e IAEA thotë se ata “siguruan mbështetje për homologët e tyre ukrainas për mbrojtjen nga rrezatimi, sigurinë e menaxhimit të mbetjeve dhe sigurinë bërthamore”.

Inspektorati bërthamor i Ukrainës ka konfirmuar për BBC se niveli i rrezatimit në vendndodhjen e Çernobilit është aktualisht i sigurt.

Në zonën e përjashtimit, megjithatë, ka disa pika të nxehta të rrezatimit për të cilat menaxherët e Çernobilit fajësojnë aktivitetin ushtarak rus, pasi trupat hapën llogore dhe automjetet e tyre nxirrnin pluhur.

Yevhen Kramarenko, kreu i agjencisë së zonës së përjashtimit, tha se mijëra automjete ruse duke përfshirë tanke kishin kaluar nëpër zonë. Ai tha se Rusia kishte vendosur më shumë se 1000 ushtarë në Çernobil.

Në prill, agjencia tha se rusët kishin plaçkitur dy laboratorë në Çernobil, duke vjedhur burime të rrezatimit jonizues.

Medved i tha BBC-së se ushtarët rusë kishin vjedhur “monitorë kompjuteri, hard disk dhe softuer”. “Ne jemi ende duke kontrolluar humbjet… [janë] më shumë se 1,000 njësi, dhe çfarëdo që ata nuk vodhën, e thyen.”

Disa hoqën rrotat rezervë nga transportuesit e tyre të personelit të blinduar në mënyrë që të mund të merrnin më shumë pajisje të grabitura, tha ai. Janë vjedhur makina ndërtimore dhe zjarrfikëse, tha ai, pa dhënë një shifër.

Ushtria ruse është akuzuar gjithashtu për plaçkitje diku tjetër në Ukrainë, por nuk ka komentuar mbi raportet. Ajo mohon shënjestrimin pa dallim të zonave civile.

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të përgjithshëm të Çernobilit, Valeriy Seyda, thotë se humbjet e uzinës arrijnë në më shumë se 1.6 miliardë hryvnia. Ai thotë se operacionet atje kanë rifilluar në mënyrë të sigurt. Stafi, me ndihmën e IAEA, duhet të monitorojë nga afër reaktorët e fjetur dhe të kryejë teste shkencore.

Trupat ruse shkatërruan dhe plaçkitën punëtoritë, laboratorët dhe zyrat e Çernobilit, tha zoti Seyda.

Neglizhenca e tyre ndaj rregullave të sigurisë, tha ai, “shkaktoi një përkeqësim të situatës së rrezatimit”, e cila, shtoi ai, është zbutur.

Ukraina tani ka çminuar zonën dhe ka asgjësuar municionet e lëna pas, tha Seyda. Riparimet kanë filluar në objektet e dëmtuara, tha ai, por tani është urgjente të sigurohen operacione të sigurta për mbetjet radioaktive dhe karburantin bërthamor të konsumuar.

Z. Medved tha se stafi që jetonte në Slavutych, një qytet afër zonës, më parë kishte lëvizur lehtësisht me tren. “Por tani urat janë hedhur në erë, nuk ka asnjë rrugë të drejtpërdrejtë, ata duhet të shkojnë me autobus nëpërmjet Kievit.”

Dhe ai tha se vendndodhja e 196 ushtarëve ukrainas të zënë rob nga rusët në Çernobil ishte ende e panjohur.

Ukraina tani ka tetë reaktorë të lidhur në rrjet – dy në termocentralin Zaporizhzhia, i cili është nën pushtimin rus, tre në Rivne, dy në termocentralin e Ukrainës Jugore dhe një në Khmelnytskyy. Shtatë reaktorët e tjerë të tij janë mbyllur për mirëmbajtje të rregullt ose mbahen në rezervë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts