Lufta në Ukrainë, Kina mesazh Perëndimit: Mos i hidhni benzinë zjarrit!

Kina paralajmëron vendet e Këshillit të Sigurisë të mos “mos i hedhin benzinë zjarrit”, referuar luftës në Ukrainë.

Ma Zhaoxu, zëvendësministri i Punëve të Jashtme thotë se Kina ka lehtësuar bisedimet për paqen “në mënyrën e vet” dhe se Pekini ka luajtur një “rol pozitiv dhe konstruktiv” në zgjidhjen e konfliktit në Ukrainë. Ai thotë se “kriza” e Ukrainës nuk e referon atë si “luftë” gjatë fjalimit të tij.

Një krizë e zgjatur dhe e zgjeruar në Ukrainë nuk është në interesin e askujt në dritën e situatës aktuale. Ma thotë se është “e rëndësishme t’i përmbahemi drejtimit të përgjithshëm të zgjidhjes politike” dhe bën thirrje që “të shmanget derdhja e vajit mbi zjarr”.

Palët në konflikt duhet të respektojnë rreptësisht të drejtën humanitare ndërkombëtare, të ndjekin parimet e domosdoshmërisë, dallimit dhe proporcionalitetit, të mbrojnë civilët dhe infrastrukturën civile dhe të ofrojnë akses të shpejtë të sigurt dhe të papenguar humanitar në mënyrë që të pakësojnë vuajtjet e civilëve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts