Lufta në Ukrainë/ Kompania suedeze shkurton 10 mijë vende pune në Rusi

lufta ne ukraine kompania suedeze shkurton 10 mije vende pune ne rusi
lufta ne ukraine kompania suedeze shkurton 10 mije vende pune ne rusi

IKEA ka shkurtuar 10,000 vende pune pas ndalimit të të gjitha operacioneve tregtare në Rusi .

Gjigandi suedez i mobiljeve postoi sot një rritje prej gjashtë për qind në shitjet gjatë gjithë vitit, i përshkruar si një vit “sfidues” për shkak të inflacionit dhe vendimit të tij për të zvogëluar operacionet në Rusi.

Kompania, e cila ndaloi operacionet e shitjes me pakicë në Rusi në mars pas pushtimit të Ukrainës nga Moska, tashmë “i është dashur t’u thotë lamtumirë” rreth 10,000 nga 12,000 punonjësit e saj në Rusi, Jesper Brodin, shefi ekzekutiv i kompanisë Holding Ingka që menaxhon shumicën e Dyqanet e Ikea-s, thanë për AFP.

Një numër i madh i markave të konsumatorit pezulluan operacionet në Rusi pasi Moska dërgoi dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë më 24 shkurt, me H&M, IKEA dhe Nike (NKE.N) midis kompanive që kanë njoftuar planet për një dalje të përhershme.

IKEA, marka më e madhe në botë e mobiljeve, mbylli dyqanet e saj në mars dhe tha se do të shesë fabrika, do të mbyllë zyrat dhe do të reduktojë fuqinë punëtore prej 15,000 personash në Rusi.

Grupi Ingka, pronar i dyqaneve IKEA dhe një nga pronarët kryesorë të qendrave tregtare në botë, megjithatë, ka mbajtur të hapura qendrat e tij tregtare “Mega” në Rusi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts