Lufta në Ukrainë/ Kremlini: Zelensky e ka në dorë, i takon atij t’i japë fund konfliktit

Rusia ka insistuar sot se i takon presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy t’i japë fund luftës në Ukrainë, teksa Dmitry Peskov, një zëdhënës i Kremlinit, tha: Zelenskyy e di se kur mund të përfundojë. Mund të përfundojë nesër nëse ai dëshiron.”

Kremlini ka thënë prej kohësh se Ukraina duhet të pranojë kushtet ruse për t’i dhënë fund luftimeve, tashmë në muajin e dhjetë. 

Moska ka kërkuar që Kievi të njohë Krimenë si pjesë e Rusisë, ndërsa ka këmbëngulur gjithashtu që Kievi të pranojë përfitimet e tjera të tokës së Moskës në Ukrainë. 

Zelenskyy dhe zyrtarë të tjerë ukrainas i kanë kundërshtuar në mënyrë të përsëritur këto kushte, duke thënë se lufta do të përfundojë kur territoret e pushtuara të rimerren ose forcat ruse të largohen prej tyre. 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts