Lufta në Ukrainë, kreu i OKB-së thirrje Moskës: Të ndalen menjëherë sulmet ndaj civilëve!

lufta ne ukraine kreu i okb se thirrje moskes te ndalen menjehere sulmet ndaj civileve

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, ka reaguar pas sulmit rus në fshatin Hroza, pjesë e rajonit Kharkiv në Ukrainë duke i bërë thirrje Moskës për paqe.

Zëdhënësi i tij në një deklaratë tha se “Sulmet kundër civilëve dhe infrastrukturës civile janë të ndaluara sipas ligjit ndërkombëtar humanitar dhe ato duhet të ndalen menjëherë”.

Kujtojmë se deri më tani si pasojë e sulmit rus në Hroza janë raportuar të paktën 51 viktima mes tyre dhe një djalë 6-vjeçar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts